DAŇ Z NEMOVITOSTI – vše, co musíte vědět

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti neboli daň z nemovitých věcí odvádí každý vlastník jakékoliv nemovitosti nacházející se na území České republiky. Daň z nemovitosti se vypočítává z celkové plochy a její výši stanovuje finanční úřad. Všechno o této dani, co musíte vědět, najdete v tomto článku.

Informace o dani z nemovitosti si můžete nejenom přečíst v textové podobě, ale pokud máte raději video, pusťte si ho právě teď:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Daň z nemovitosti – důležité termíny

Každý majitel nemovitosti je zároveň poplatníkem daně z nemovitosti neboli správně daně z nemovitých věcí.

Více o dani z nemovitých věcí na webu finanční správy.

A pro tuto daň jsou nejdůležitější 2 termíny:

 • datum splatnosti je vždy k 31. květnu zdaňovacího období (tedy daného roku)
 • podání daňového přiznání v měsíci lednu, nejpozději k 31. lednu daného roku

V případě, že jste v minulém roce prodali nebo naopak koupili nemovitost, týká se Vás zejména lednový termín. Nejspíš se nevyhnete cestě na finanční úřad, abyste podali daňové přiznání.

Zdaňovací období pro daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je daň, která se platí tzv. dopředu. Zdaňovacím obdobím je tedy vždy následující rok po nabytí (získání) nemovitosti.

Poplatníkem daně z nemovitosti je vlastník nemovitosti, která se nachází na území České republiky.

Důležitá je nemovitost

Velmi záleží na to, kde se Vaše nemovitost nachází. Právě tady totiž budete podávat daňové přiznání.

Pokud tedy bydlíte např. v Brně, ale nemovitost jste koupili v Jeseníkách, komunikovat budete s finančním úřadem v Šumperku nebo jinde v Olomouckém kraji.

Konkrétní finanční úřad najdete v tomto seznamu >

Prodal jsem. Musím řešit daň z nemovitosti?

Dobrá zpráva pro ty, kteří v minulém roce prodali svoji nemovitost a už žádnou další nevlastní.

Na finanční úřad nemusíte. Úřednice sami na základě přihlášení daně z nemovitosti jiným poplatníkem zruší Vaši povinnost.

Pokud jste však prodali pouze jednu ze svých nemovitostí a nějakou další ještě vlastníte, daňovému přiznání a cestě na finančák se nevyhnete.

Koupil jsem. Musím podávat daňové přiznání k dani?

Koupili jste v minulém roce nějakou nemovitost? Pak musíte v lednu roku následující podat daňové přiznání a k dani z nemovitosti se přihlásit.

A to i v případě, že už vlastníte jiné nemovitosti.

Kupující musí na finanční úřad vždy.

Kde najdu formulář pro daň z nemovitosti?

Fyzický formulář najdete samozřejmě na každém finančním úřadu. V elektronické podobě ho najde zde.

Podle čeho mám zjistit, zda se mě týká daň z nemovitosti už letos?

V tomto článku najdete konkrétní příklad a také informace pro situaci, kdy jste nemovitost kupovali/prodávali na přelomu roku.

Jedním z nejčastějším témat, která řeším se svými klienty při online realitní konzultaci je daňová problematika při koupi či prodeji nemovitosti.

Pokud potřebujete také poradit a nechcete se nikam trmácet, tak se pohodlně posaďte do svého oblíbeného křesla a probereme to online. Termín si objednejte ještě dnes.

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře
 1. Marie napsal:

  Kdo rozhoduje o tom, že musím platit daň z nemovitostí které mi zcizil nebo zničil OÚ? Dokonce musím léta platit i daň z hráze rybníka, která slouží jako silnice. Využívají ji ale jiní. Nelze se domoci nahlédnutí do seznamu desítek spolupodílníku obecního rybníka, kolik platí daň oni. Mafiánský způsob danění a zastupování občanů. Děkuji

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   daň z nemovitosti platí vždy poplatník daně (ten, který je uvedený na příslušném finančním úřadě jako poplatník). Vždy v lednu je možné podat daňové přiznání se změnou poplatníka, ke které však musí být relevantní důvody. Zpravidla je na každou nemovitost pouze jeden poplatník a to i v případě podílnického spoluvlastnictví. K ostatnímu se nemohu vyjadřovat.
   LH

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů