Daň z nabytí – zbavíme se jí konečně a to jednou pro vždy?

Daň z nabytí

Často slýchávám, že daň z nabytí je absolutně nemorální. Proč danit něco, co už bylo dávno zdaněno a to dokonce několikrát? Navíc od doby, kdy daň platí kupující, je to další nutný (a nemalý) výdaj. A on s ním často ani nepočítá. A dokonce ani banky nechtějí daň z nabytí proplácet, pouze vyjímečně. Mluví se však o zrušení daně z nabytí! A to dost nahlas. Jak to dopadne?

Co je vlastně daň z nabytí

Daň z nabytí, jejíž oficiální název je daň z nabytí nemovitých věcí, je majetková daň, která je součástí české daňové soustavy od 1. ledna 2014. Byla zavedena zákonným opatřením Senátu č.340/2014nahradila tak do té doby existující daň z převodu nemovitosti.

Od roku 2016 platí daň z nabytí kupující ve výši 4% z prodejní částky nebo hodnoty nemovitosti (dle znaleckého posouzení). Počítá se samozřejmě z té vyšší částky. 😉

Tato daň vlastně zatěžuje kupujícího nad rámec kupní ceny. Velmi často se jedná o další desetitisíce nebo dokonce statisíce, které musí kupující uhradit do třech měsíců od převodu nemovitosti.

„Daň z nabytí mi nikdy nedávala smysl!“ 

Ministryně financí Alena Schillerová v březnu 2020 navrhla Vládě ČR možnost zrušení této daně z nemovitostí.

„Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi,“ uvedla doslova Schillerová.

„Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl,“ dodala s tím, že pro rozpočet by to znamenalo výpadek ve výši zhruba 13 až 14 miliard ročně. „Kdy jindy, když ne teď,“ dodala ministryně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/partie-prima-schillerova-havlicek-diskuze-koronavir.A200329_105831_domaci_lesa

Zruší se úplně daň z nabytí?

Jestli bude daň z nabytí úplně zrušena a za jakých podmínek, bude jasné během několika následujících dní. Jak se říká: „Všechno zlé je k něčemu dobré“. Můj názor je takový, že pokud současná situace s koronavirem pomůže rozhýbat realitní trh, jde o dobrou zprávu pro nás všechny!

Bude mezi námi více koupěschopných a zejména mladým to výrazně může pomoci. Pokud si v dnešní době pořizoval někdo nemovitost na hypotéku a neměl tolik dostupných vlastních prostředků, ze kterých by mu zbylo i na úhradu daně z nabytí, byl vlastně v pasti.

Daň z nabytí nemovitosti

Ve videu se dozvíte, jak je to aktuálně s daní z nabytí:

Stále aktuální info i v roce 2021 😉


Povinnost platit daň z nabytí je aktuálně ZRUŠENA. Pokud už jste přesto daň uhradili, můžete o ni zpětně požádat přesně podle tohoto návodu >

Já s klienty vždy na začátku celého prodeje nemovitosti řeším, kolik bude všechno stát. Nejedná se pouze o daň z nabytí, se kterou je i ze strany prodávajícího nutné počítat. Jedná se o další daňové zatížení, jako je například daň z příjmu.

Pokud Vás zajímá, kolik na daních zaplatíte při prodeji své nemovitosti konkrétně Vy, tak se na to můžeme podívat podrobně >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů