Na DAŇ Z NEMOVITOSTI musíte myslet hned v lednu!

Daň z nemovitosti

Každý začátek nového roku nepřináší mnohým z nás pouze povinnost znovu nastartovat motory pro starosti všedních dní, ale prodávajícím či kupujícím nemovitost v předchozím roce také nezbytnou návštěvu finančního úřadu a podání daňového přiznání pro daň z nemovitosti!

Kdo platí daň z nemovitosti?

Všichni vlastníci jakékoli nemovitosti, ať už jde o rodinný dům, chatu, chalupu, bytovou jednotku či pozemek, je povinen každoročně platit daň z nemovitých věcí, dříve známou jako daň z nemovitosti.

Předmětem daně z nemovitosti jsou nemovité věci nacházející se na území České republiky, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Jestli se jedná právě o tu Vaši nemovitost, si můžete zkontrolovat přímo v nahlížení do katastru nemovitostí.


Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok a poplatník je povinen do 31. ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti na dané zdaňovací období. Rozhodným obdobím je 1. leden příslušného roku.

Daň z nemovitosti musí poplatník zaplatit nejpozději k 31.5. konkrétního zdaňovacího období.

zdroj: Wikipedie

Jak je to s daní z nemovitosti při koupi či prodeji nemovitosti?

Daňové přiznání pro daň z nemovitosti se nepodává každoročně, ale pouze jednou. A poté při každé změně.

Znamená to tedy, že v případě prodeje či koupě nemovitosti je nutné navštívit příslušný finanční úřad a podat nové daňové přiznání.

Prodávající si danou nemovitost „odhlásí“, kupující naopak „přihlásí“.

Konkrétní příklad pro lepší orientaci:

Pan Novák prodal v září roku 2017 svoji nemovitost panu Dvořákovi. Vklad změny vlastnického práva do katastru nemovitostí proběhl taktéž v září a stejně tak právní účinky tohoto vkladu. Právě právní účinky vkladu jsou pro daň z nemovitosti rozhodující. Znamená to tedy, že jak pan Novák jako prodávající, tak i pan Dvořák jako kupující, musí do konce ledna roku 2018 navštívit příslušný finanční úřad a zde podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Poplatníkemdaně z této nemovitosti se pro zdaňovací období 2018 stane kupující, tedy pan Dvořák.

Co rozhoduje, zda se mě daň z nemovitosti týká v tomto roce?

Jestli jste nemovitosti koupili či prodali na přelomu roku, tak mám pro vás ještě jednu radu.

Právě jsem to totiž řešil s klienty. Již víme, že rozhodující je vlastník k 1. lednu příslušnému roku. Nejste si jistí, jestli jste v tomto datu byli vlastníky?

Podívejte se na dokument zaslaný katastrálním úřadem s názvem „Vyrozumění o provedeném vkladu“

Rozhodující datum je datum právních účinků vkladu.

daň z nemovitosti I

V tomto případě je k 1.1.2018 poplatníkem daně z nemovitých věcí nový vlastník

 

Jestli jste tedy v minulém roce prodali či koupili nějakou nemovitost, nezapomeňte během ledna zajít na finanční úřad a odhlásit se či přihlásit k dani z nemovitosti!

Formulář „Přiznání k dani z nemovitých věcí“ naleznete zde >>>


 

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů