Kdo platí daň z nabytí nemovitosti? Kupující nebo prodávající?

Daň z nabytí nemovitosti

Nejčastější dohady při prodeji domu či bytu vznikají o tom, kdo vlastně platí daň z nabytí nemovitosti. Nechce ji platit ani prodávající ani kupující. A je to logické. Kdo z nás rád a dobrovolně platí? Jenomže povinnost platit daň z nabytí nemovitosti je zřejmá a někdo ji zaplatit musí. Ale kdo?

Daň z nabytí nemovitosti=daň z převodu nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti (oficiální název daň z nabytí nemovitých věcí) je majetková daň, která je součástí české daňové soustavy od 1. ledna 2014. Byla zavedena zákonným opatřením Senátu č.340/2014nahradila tak do té doby existující daň z převodu nemovitosti.

Podle čeho se stanovuje výše daně z nabytí nemovitosti?

Daň z nabytí nemovitosti se stanovuje z vyšší částky. Finanční úřad totiž není hloupý 😉

Z toho tedy vychází, že jako příloha k daňovému přiznání daně z nabytí nemovitosti slouží nejenom kupní smlouva, ale také doklad, který určuje tzv. směrnou hodnotu. Může to být znalecký posudek nebo posouzení samotného finančního úřadu dle přílohy č. 2.

Kolik se platí daň z nabytí nemovitosti?

I když za poslední měsíce a roky tato daň prošla několika změnami, jedno zůstalo stejné:

Sazba daně z nabytí nemovitosti činí 4%.

Pro lepší představu uvedu příklad:Daň z nabytí nemovitosti

Prodali jste byt za 1.000.000,- Kč. Ať se to hezky počítá. 😉

 V kupní smlouvě je tedy uvedena kupní cena 1 milion korun. Znalecký posudek pro finanční úřad stanovil konečnou cenu 900.000,- Kč.

Vyšší částka je tedy kupní cena a dopočítat 4% z 1 milionu už pro Vás bude hračka. 🙂

K dani z nabytí nemovitosti není nutný znalecký posudek, ale…

Teď si možná říkáte: „Hurá, aspoň ušetřím za odhadce!“ Nechci Vám kazit radost, je nutné být v tomto případě velmi obezřetný.

Finančnímu úřadu sice stačí doložit k daňovému přiznání přílohu č. 2 podle druhu nemovitosti, o kterou se jedná. Ale již několikrát už se mým klientům stalo, že úředníci z „berňáku“ určili směrnou hodnotu nemovitosti mnohem vyšší než byla skutečná kupní cena.

Jednou dokonce pětinásobek – kupní cena 400.000,- Kč, hodnota nemovitosti podle finančního úřadu rovné 2 miliony Kč. Finanční úřad totiž nebere v potaz tzv. opotřebení nemovitosti. Mají pouze určenou částku, kterou vynásobí zastavěnou či jinou plochu.

A chtěli byste platit finančáku 5x víc? 😉

Daň z nabytí nemovitosti

Konečně: kdo platí daň z nabytí nemovitosti?

Ještě v roce 2015 to byl prodávající, ale jak už název „daň z nabytí nemovitosti“ napovídá, daň platí KUPUJÍCÍ!

Všechny potřebné dokumenty pro finanční úřad a také pokyny k vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitosti najdete zde >

Vlastně ihned na začátku každého prodeje nebo online konzultace řeším s klienty daňovou problematiku, abychom od počátku věděli, kolik bude celý obchod stát. Také potřebujete řešit prodej nemovitosti nebo daňovou problematiku?

A chcete vědět, kolik přesně zaplatíte na daních právě Vy? Pojďme to společně zjistit >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů