REZERVAČNÍ SMLOUVA Vám dodá jistotu klidného obchodu!

REZERVAČNÍ Rezervační smlouva

Co je vlastně rezervační smlouva?

Jak už název této listiny napovídá, podpisem rezervační smlouvy projevuje zájemce právě o vaši nemovitost vážný zájem o koupi.

Možná si říkáte: „Vždyť už jsme si společně plácli, dali si na to ruku a tím je přeci jasné, že obchod klapne.“ Bohužel to dnes neplatí tak docela. Jistě jsou mezi námi tací, pro které je „dát slovo“ samo o sobě zavazující, ale…

Ono se totiž během následujících hodin, dní a týdnů může stát naprosto cokoliv, co naprosto obrátí celou situaci. A nejenom to, ona i samotná psychologie hraje v případě zájemce významnou roli.

Však si vzpomeňte, když jste si naposledy kupovali sami něco skutečně drahého, po čem jste opravdu dlouho toužili.

Vystřídalo také u vás počáteční obrovské nadšení následné uvažování o tom, zda vůbec děláte dobře? Jestli je opravdu nutné kupovat, když víte, že se na dlouhou dobu zadlužíte nebo si budete muset odepřít spoustu jiných „běžných“ věcí.

A proč by tento pocit nemohl mít postupně také zájemce o vaši nemovitost?

Rezervační smlouva je závazek!

A nejedná se pouze o závazek „skutečně koupit“. Jde také o nastavení pravidel budoucí hry. Nechcete je přeci během hry měnit nebo snad ano?

Na co v rezervační smlouvě rozhodně nezapomenout?

Jsou skutečnosti, které se během obchodu často změní. Může to být například způsob financování, když jedna banka neposkytne zájemci celou předpokládanou částku a ten je nucen kupní cenu dofinancovat z jiných zdrojů.

Jsou však body, které sami změnit nechcete. A takové body rozhodně nezapomeňte v rezervační smlouvě uvést!

Podívejte se na moje doporučení:

Bod č. 1 PŘESNÁ SPECIFIKACE NEMOVITOSTI

Před samotným rozhodnutí prodat svoji nemovitosti jste se doma společně domluvili, že ten pozemek, který přímo nesousedí s vaším domem prodávat nechcete. Třeba se jednoho dne vaše děti rozhodnou si na něm postavit dům.

Tento pozemek je však na stejném listu vlastnictví jako ostatní nemovitosti.

Nebo jste si před prodejem bytu řekli, že garáž, která je na druhém konci ulice,rozhodně prodávat nebudete! Co když to zájemce pochopil jinak a bude na vás později naléhat?

Vymezte si přesně, co bude předmětem prodeje a co už nebude.

 

Bod č. 2 KONEČNÁ CENA ZA NEMOVITOST

Dohodli jste se společně se zájemcem na konečné ceně, kterou zaplatí? A on s ním bezvýhradně souhlasí? Sepište si to písemně!

Jak funguje náš počítače v hlavě, už jsme si řekli. Zájemce dříve nebo později začne přemýšlet o tom, zda je ta cena adekvátní. A vy přece nechcete slevovat! 😉

Napište si jasnou cenu, kterou vám zájemce zaplatí!

Bod č. 3 DOSTATEČNÁ REZERVAČNÍ ZÁLOHA

Podpisem rezervační smlouvy projevuje zájemce vážný úmysl koupit vaši nemovitost. Vy tedy oslovíte právníka, aby vám vypracoval příslušné smlouvy (článek o náležitostech kupní smlouvy je k nahlédnutí zde), které bude chtít zaplatit.

Zatímco vy řešíte kroky vedoucí k tomu, aby jste nemovitost prodali, zájemce si všimne, že ve vedlejší ulici se prodává byt podobný vašemu avšak o 50 tisíc levnější!

Jestliže vám již uhradil dostatečnou zálohu na kupní cenu, nebude vůbec uvažovat o tom, že by koupil levnější byt.

Trvejte při podpisu rezervační smlouvy na úhradě dostatečné rezervační zálohy!

Bod č. 4 DOBA REZERVACE

Kolik bylo zájemců o vaši nemovitost? Bylo jich víc než jeden? Ten z nich byl nejrychlejší, dohodli jste se spolu a podepsali rezervační smlouvu. Vše se zdálo být na nejlepší cestě a vy už si plánujete, co si za peníze utržené z prodeje nemovitosti koupíte, jaké závazky zaplatíte atd.

Jenže zájemce se k dalšímu kroku jaksi nemá. Vám se blíží termíny splatnosti a peníze v nedohlednu? A ostatní zájemci si již svoji novou nemovitost našli jinde?

Nepodceňujte ani termín, kdy rezervace pro daného zájemce vyprší!

Bod č. 5 DATUM, MÍSTO A PODPISY ÚČASTNÍKŮ

Tento bod uvádím tak trochu navíc, jenom pro ujasnění a pro případ, že by někdo z vás náhodou zapomněl. :)

Držím vám palce, ať obchod dotáhnete do zdárného konce, ať už rezervační smlouvu máte či ne!

 

Při prodeji nemovitosti používám rezervační smlouvu VŽDY! Mým úkolem je totiž maximálně ochránit zájmy prodávajícího. Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti a hledáte spolehlivého partnera, který Vás obchodem provede doslova za ručičku, mrkněte se na to, co všechno pro Vás mohu udělat a poté se sami rozhodněte.

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů