Prodám rodinný dům, ale kdy budu mít peníze k dispozici?

Prodám rodinný dům, kdy peníze z prodeje

V životě přijdou situace, kdy si řeknete: Prodám rodinný dům. Ať už je to z důvodu stěhování, finanční tísně nebo prostě rodinný dům nevyužíváte. Děláme to z jednoho prostého důvodu. Potřebujeme získat obnos peněz, se kterým budeme moci dále disponovat. No jo, ale kdy? Jak dlouho to trvá než budu mít peníze k dipozici?

Prodám rodinný dům, co všechno mě čeká?

Samozřejmě se jedná o velké, možná i životní rozhodnutí. Nechávat ho však na poslední chvíli se často nevyplácí. Stále více se setkávám se situacemi, kdy se prodávající dostane do tísně a je nucen prodat rychle. Respektive potřebuje rychle peníze.

Musíme si však uvědomit, že „prodám rodinný dům“ není to samé jako „prodám auto“. Když totiž prodáváme auto, tak si často měníme klíče s penězi přímo z ruky do ruky. U rodinného domu nebo nemovitostí všeobecně to takto nefunguje. Nebo může, ale riziko je natolik vysoké, že to v žádném případě nedoporučuji!

Změna vlastníka u auta je otázkou několika minut, v nejhorším případě několika hodin. U nemovitosti je to otázka týdnů. A během této doby se může stát cokoliv. Je potřeba být na každou z těchto situací připraven. Nejde o pár drobných.

Proto by mělo rozhodnutí „prodám rodinný dům“ přijít ve chvíli, kdy finanční situace je stabilizovaná minimálně na několik týdnů.

Nenechávat to na poslední chvíli.

Proč to trvá tak dlouho?

Musíme počítat s tím, že stejně jako rozhodnutí „prodám rodinný dům“ je stejně závažné opačné „koupím rodinný dům“.

Zájemce si téměř vždy nechá několik dní „na rozmyšlenou“. A často Vám finální verdikt neřekne ani v den, na kterém jste byli domluveni. Existuje totiž mnoho okolností, kterého ho ovlivňují. A jedna z nich úzce souvisí i s délkou celého obchodu.

Záleží na financování kupní ceny

Když už je si zájemce jistý tím, že Vaše nemovitost je tou jeho vysněnou, nastává další důležitá otázka. Jak proběhne financování?

V případě financování v hotovosti se to na délce obchodu až tak nepromítne. Dnes však až 90% lidí kupuje nemovitost díky hypotečnímu úvěru. V tom případě proběhne hodnocení bonity klienta(zda mu banka úvěr vůbec poskytne), odhad nemovitosti do zástavy, vytvoření smluvní dokumentacefinální schválení. 

To je otázka minimálně 3 týdnů. Potom můžete teprve podepsat kupní smlouvy, které jsou důležité pro samotný převod vlastnického práva.

Katastr má na změnu vlastníka 30 dní ze zákona

Fakt, se kterým nic neuděláte. Navíc na začátku tohoto období je 20ti denní lhůta, kdy žádný z úředníků na změně majitele nepracuje. To je totiž doba, kdy se mohou účastníci převodu odvolat a vzít rozhodnutí o změně zpět.

Znamená to minimálně dalších 21 dní, během kterých čekáte na své peníze marně. Jestli si říkáte, proč nemám peníze již před vložením kupních smluv na katastr nemovitostí, tak si přečtěte tento článek „Proč je důležitý depozitní účet“. Bude Vám to jasné.

Rozhodnutí „prodám rodinný dům“ musí přijít s dostatečným předstihem

Než tedy přijdou peníze na Váš účet, proběhne několik týdnů. A to ještě počítáme s tím, že už máte vážného zájemce. Najít ho však také není otázka několika hodin ale minimálně několika dní.

S tím vším musíme počítat, aby rozhodnutí „prodám rodinný dům“ nepřišlo příliš pozdě.

Proto se svými klienty ihned na první schůzce řešíme, kdy potřebují mít peníze k dispozici.  A podle toho stanovujeme konkrétní podrobný plán prodeje, kterým se posléze řídíme. Chcete také prodat nemovitost přesně podle plánu? >>>

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů