Jak prodat svůj byt bezpečně a za maximum

Jak prodat byt

Pokud jste se rozhodli prodat svůj byt, určitě Vám v hlavě naskočila myšlenka, jak to udělat. Chcete, aby byl prodej maximálně bezpečný a Vy jste díky tomu získali maximální možnou cenu? Připravil jsem pro Vás tuto osnovu jak prodat byt.

Jak prodat byt – postup

  1. ZJISTIT VŠECHNY INFORMACE O BYTĚ
  2. VYTVOŘIT POUTAVÝ A NEODOLATELNÝ INZERÁT
  3. POZVAT ZÁJEMCE DO ÚTULNÉHO PROSTŘEDÍ
  4. ZAJISTIT SI VŠECHNY DOHODY
  5. PŘEVÉST VLASTNICKÉ PRÁVO K BYTU
  6. PŘEDAT BYT DO UŽÍVÁNÍ NOVÉMU MAJITELI

Pojďme se nyní podívat na všechny body postupu, jak prodat Váš byt bezpečně a za nejvyšší cenu podrobněji.

Jak zjistit všechny potřebné informace o bytě?

Nebudu Vám vyjmenovávat, které technické informace byste měli znát, protože by to bylo zbytečné. Ve svém bytě bydlíte a nebo ho znáte jako své vlastní boty.

Znáte ho víc než já. A pokud Vám přeci jenom nějaká technická věc není úplně jasná, pomůže Vám manžel nebo třeba správce bytového domu.

Kromě technických parametrů (dispozice bytu, velikost jednotlivých místností apod.) je neméně důležitý také právní stav bytu.

Minimálně byste měli vědět, jestli neexistuje nějaká právní vada či překážka, která by bránila prodeji bytu. To jednodušše zjistíte v nahlížení do katastru nemovitostí.

Dále je důležité vědět, zda prodáváte byt v osobním vlastnictví a nebo převádíte práva a povinnosti k družstevnímu bytu.

Jak prodat byt

Co nesmí chybět v přitažlivém inzerátu?

Když už máte jasno v tom, jaký byt prodáváte a to jak po technické i právní stránce, je čas vše pustit do světa.

Možná si říkáte, že napsat inzerát je brnkačka, ale jakmile si k tomu sednete, Vaše fantazie zmizí někam do neznáma.

Nedělejte z toho vědu. V inzerátu jsou důležité 2 věci, které rozhodují o tom, zda zájemce zvedene teleom a zavolá Vám. Jedním z nich jsou fotografie. Pokud inzerát obsahuje nekvalitní či nicneříkající fotografie či dokonce neobsahuje žádné fotografie, Vaše šance na prodej bytu rapidně klesají.

Další důležitou věcí je kromě pravdivého popisu bytu jeho cena. Je dokázáno, že pokud klienta zaujmou fotografie, hledá cenu, kterou by musel za byt zaplatit. Neznamená to však, že vyšší cena zájemce odradí. Pokud však cenu neuvedete vůbec, čeká Vás pravděpodobně mnoho zbytečných telefonátů se zájemci, kteří jsou prostě pouze zvědaví.

Text inzerátu sepiště tak, aby vynikly všechny klady a přednosti Vašeho bytu – např. lokalita, stav, velikost, rekonstrukce apod.

Před prohlídkou vytvořte domov!

Domlouvejte si termín prohlídek tak, abyste v klidu po návratu z práce stihli vše připravit. Nemyslím tím, že vytvoříte v bytě sterilní prostředí. Ale je dobré udělat pár maličkostí, které mohou rozhodnout o úspěchu při prodeji bytu.

Obzvlášť v sychravých podzimních dnech je dobré před prohlídkou zatopit, aby se hosté cítili komfortně. Pokud k tomu přidáte občertsvení, určitě nešlápnete vedle. Možná byste se divili, co s lidmi dokáže vůně čerstvé kávy v teple a suchu.

Jde Vám hlavně o to, aby si hosté dokázali představit svůj život ve Vašem bytě. A nikde jinde!

Vše si se zájemcem potvrďte písemně

Pokud se dohodnete se zájemci a dáte si na to ruku, je to skvělé. Ale v dnešní době je podstatné vše si potvrdit písemně. Jinak se také může stát, že uplyne několik týdnů a Vy pak utřete nos. Prodej bytu je tvrdý byzny s a jde v něm o spoustu peněz. Tady jdou všechny gentlemanské dohody stranou. Bohužel!

Podívejte se na to, jak Vám při prodeji bytu pomůže rezervační smlouva >

Kupní smlouva nebo smlouva o převodu družstevního podílu

Převod vlastnického práva k Vašemu bytu uděláte pomocí kupní smlouvy (v případě, že prodáváte byt v osobním vlastnictví) a nebo smlouvy o převodu družstevního podílu (v případě družstevního bytu).

Smluvu o převodu si často dělá bytové družstvo samo, přesto byste měli mít se zájemce svoji smlouvu, která bude řešit hlavně vyrovnání mezi vámi.

Kupní smlouvu Vám vytvoří právník přímo na míru.

V každém případě byste neměli zapomenout na úschovu kupní ceny. Více jsem o tom psal v tomto článku >

Klíče předávejte až po úplném převedení vlastnického práva

S předáním klíčů od bytu počkejte až na potvrzení změny vlastníka na katastru nemovitostí a nebo na bytovém družstvu. Do té doby totiž za byt plně ručíte. Tak je také dobré při předání podepsat předávací protokol.

Ten využijete nejenom u odhlášení elektřiny, plynu či vody u dodavatelů těchto energií, ale chrání Vás také do budoucna.

Vy i nový majitel máte totiž naprosto jasno, kdy přesně došlo k fyzickému předání prodávaného bytu.

 

Využijte tento postup, kterým se řídím i já u každého prodej a již od prvního kontaktu s klientem. Už tehdy řeším všechny náležitosti celého prodeje tak, abychom následně prodali bez starostí, bez rizika, bez zbytečných nákladů navíc a díky tomu za maximální možnou cenu. Chcete vědět víc? >>>

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů