Jak nejlépe provést přepis nemovitosti v rodině?

Chystáte se provést přepis nemovitosti v rodině? Ať už chcete převést podíl bytu na přítelkyni a nebo převést celý svůj dům dětem, chcete to určitě udělat nejenom správně, ale hlavně ekonomicky výhodně. Pojďme se podívat na ten ideální způsob.

Řešíte přepis nemovitosti skutečně v rodině?

Možná Vám to přijde jako hloupá otázka, ale je skutečně velmi důležité, zda se jedná o přepis nemovitosti skutečně v rodině mezi jejími příslušníky a nebo ne. Z toho totiž vychází přesný způsob přepisu vlastnického práva k nemovitosti.

Je totiž rozdíl, zda chcete převést polovinu svého bytu na přítelkyni, se kterou nejste v žádném příbuzenském vztahu a ona není členem Vaší rodiny. Alespoň zatím 😉

A nebo se jedná o přepis mezi rodiči a dětmi nebo mezi manželi, tedy přímými členy rodiny.

Proto je tato otázka zásadní!

Z toho totiž vychází daňová problematika. A to nejenom u dědictví, ale také u daně darovací, případně daně z převodu nemovitosti.

Přepis nemovitosti mezi partnery bez rodinné příslušnosti

Pokud se jedná o přepis nemovitosti mezi partnery, kteří nejsou v žádném příbuzenském vztahu, počítejte s tím, že budete muset zaplatit daň. Mluvím o případu darování nemovitosti nebo i podílu k nemovitosti.

A pokud darovací smlouvu sepíšete tak, že hodnotu daru je např. 1,- Kč a nebo je darování bezplatné, daň se počítá z tržní ceny nemovitosti stanovené soudním znalcem.

Samozřejmě můžete takový přepis nemovitosti řešit klasickou kupní smlouvou, kdy se momentálně v roce 2022 neplatí daň z nabytí.

Zde je ale nutné operovat s kupní cenou, která by měla být obvyklá v čase a místě a finanční úřad může nahlížet také na skutečný a konkrétní tok peněz mezi prodávajícím a kupujícím.

Vše by tedy mělo být transparentní a to včetně uhrazení kupní ceny mezi partnery.

Pak je tedy otázka, zda i pro Vás není lepší vše řešit darovací smlouvou..

Přímá a nepřímá linie při přepisu nemovitosti v rodině

Běžnější je však situace, kdy chtějí rodiče přepsat svoji nemovitost na svoje dítě či děti ještě za svého života a vyhnout se tak nepříjemnostem, které mohou nastat mezi sourozenci během dědického řízení.

Nebo jde o přepis mezi jinak příbuznými členy rodiny. V takovém případě je nutné zjistit, v jaké linii se nachází aktuální majitel nemovitosti a nový vlastník, čili nabyvatel.

Z toho totiž finanční úřad vypočítává nejenom daň dědickou, ale také již zmíněnou daň darovací.

Více o zařazení osob do přímé či nepřímé linie najdete zde přímo na stránkách finanční správy >

Pro příklad: manželé a (pra)rodiče s dětmi se nacházejí v přímé linii a jsou tak osvobozeni od hrazení darovací daně.

Jak dlouho trvá přepis nemovitosti v rodině?

Přepis nemovitosti se provádí na katastru nemovitostí. A pro délku vyřízení není podstatné, zda se jedná o darování, koupi či jiný přepis vlastnického práva.

Každý katastr má svůj zákonný postup a také lhůtu, do které musí všechny žádosti vyřídit. Více o tomto tématu jsem psal v tomto článku >

Tato lhůta činí 30 dní a katastr nemovitostí do této doby musí provést přepis. Pokud si tedy nevyžádá doplnění či úpravu některých z podkladů. Co je potřeba k přepisu nemovitosti na katastru nemovitostí?

Kolik stojí přepis nemovitosti?

Přepis nemovitosti darovací či jinou převodní smlouvou se řeší vkladem této smlouvy do katastru nemovitostí. Jakýkoliv vklad se podává na základě formuláře Návrh na vklad do katastru nemovitostí a tento návrh je zpoplatněn správním poplatkem ve výši 2.000,- Kč.

Shrnutí přepisu nemovitosti v rodině

Přepis nemovitosti v rodině je ideální řešit pomocí darovací smlouvy. Osoby v přímé linii jsou totiž osvobozeni od úhrady darovací daně.

Tímto způsobem to alespoň svým klientům vždy řeším sám, protože mám rád, když klienti šetří své peníze na různých poplatcích a daňových povinnostech. Pokud chcete také konkrétní radu pro případ Vašeho převodu nemovitosti, využijte novodobý způsob online realitních konzultací.

Spojíme se v čas, který Vám vyhovuje a nebudete muset ani vytáhnout paty z domu 😉

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře
  1. Fialová napsal:

    Dobrý den,
    jsem majitelka rodinného domu o 3 bytových jednotkách. Nyní moje teta po 25 letech bydlení chce nechat převézt byt ve kterém bydlí do osobního vlastnictví. Mám dotaz jak zajistit aby po její smrti byl byt zpět vrácen mně, tedy majiteli nemovitosti a ne jejímu synovi. Nyní jí je 75 let.
    Děkuji a zdravím
    Fialová

  2. Margita napsal:

    Dobrý den mám dotaz ,dostala jsem darem před 3lety dum od maminky,chtěla bych ho prodat ,nebydlím v nim,budu muset platit daň,a kolik Děkuji

    • Lukáš Hrdina napsal:

      Dobrý den,
      píšete, že v domě nebydlíte, proto počítám, že v něm nemáte trvalé bydliště. Musíte tedy počítat s daní z příjmu. Neuvedu přesnou částku, ale daň z příjmů se vypočítává jako 15% z rozdílu mezi cenou pořízení (uvedeno v darovací smlouvě a nebo se počítá cena obvyklá v té době, což není většinou moc výhodné) a mezi cenou prodejní. Ta bývá ve většině případů mnohem vyšší a tak výsledná daň je celkem zatěžují. Nejhorší pro tyto případy je mít v darovací smlouvě uvedeno „bezplatně“ a nebo např. za 1,- Kč apod.
      Ještě je varianta zisk z toho prodeje použít pro další vlastní bydlení (nákup nebo rekonstrukce)
      Hezký den, LH

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů