JAK DLOUHO bude na katastru trvat PŘEPIS NEMOVITOSTI?

Přepis nemovitosti

Jak dlouho bude trvat katastru přepis nemovitosti?

Přepis nemovitosti bohužel není to samé jako přepis auta, které si na sebe napíšete po práci za jediné odpoledne. S nemovitostí je to běh na delší trať. Jak dlouho bude katastr měnit vlastnické právo právě u Vaší nemovitosti? A jde to nějak urychlit?

Lhůta pro přepis nemovitosti začíná běžet dnem vkladu

Aby úředníci na příslušném katastru nemovitostí (jejich seznam najdete zde) vůbec věděli, že se na Vaší nemovitosti chystá změna vlastnického práva, musíte jim to dát samozřejmě vědět. Nejčastější přepis vlastnictví u nemovitosti je na základě kupní smlouvy. Jedná se o klasický prodej nemovitosti za úplatu.

Pokud si nejste jisti, jaké náležitosti musí mít taková kupní smlouva, přečtěte si tento článek.

Dalšími možnosti přepisu vlastnictví je například dědictví či darování, což jsou bezúplatné převody.

Katastr Vám přepis nemovitosti vždy oznámí

V případě přijetí návrhu na vklad vlastnického práva, jehož přílohou je příslušná kupní smlouva, zašle katastr nemovitostí všem účastníkům řízení doporučený dopis do vlastních rukou. V něm bude oznámení, že katastr nemovitostí návrh na vklad přijal a vyzve každého z účastníků k vyjádření. Každý tak má možnost se odvolat a zpochybnit tak přepis vlastnického práva u dané nemovitosti.

Přepis nemovitosti

 

Proč je u přepisu nemovitosti lhůta 20 dní?

Na přepisu nemovitosti však úředníci nezačnou pracovat ihned. Ihned po vložení návrhu na vklad odešlou zmíněný dopis a čekají. Vzhledem k možnosti odvolání kteréhokoliv z účastníků, který má na odvolání 15 dní, jim totiž nic jiného nezbývá.

Proto bude přepis nemovitosti na 20 dní tzv. „zaplombován“ a nic se v této záležitosti dít nebude. V aplikaci nahlížení do katastru nemovitostí tak pouze uvidíte poznámku, že objekt je dotčen změnou pod přiděleným číslem jednacím a můžete si tak hlídat, jak přepis nemovitosti aktuálně probíhá.

Jak dlouho katastru trvá přepis nemovitosti?

Počítejte tedy s tím, že přepis nemovitosti bude trvat přinejmenším 21 dní a to ještě v tom nejideálnějším případě. To už totiž záleží na jednotlivých úřednících, kteří zkoumají náležitosti převodu a zda je možné přepis nemovitosti vůbec provést.

Maximální lhůta pro přepis nemovitosti je 30 dní!

Podle mých zkušeností z našeho kraje je v tomto ohledu nejrychlejší katastr ve Svitavách, kde dokáží přepsat nemovitost ihned 21. den. Naopak katastr nemovitostí v Ústí nad Orlicí zpravidla využije celou třicetidenní lhůtu.

Klienti se mě pravidelně v telefonu či na konzultacích ptají, jaké dokumenty mají použít při přepisu nemovitosti či jak to udělat, aby vše proběhlo hladce. Vždy dbáme společně na to, aby nám katastr nemovitostí vklad nevrátil a abychom vložili dokumenty ve správný čas (např. až po úplném zaplacení kupní ceny). Pokud řešíte podobný problém a nebo potřebujete pouze poradit při přepisu či prodeji nemovitosti, vyberte si z nabídky mých služeb tu, kterou skutečně využijete >>>

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře
 1. Marci napsal:

  Dobry den.

  Jsou tyhle informace aktualni? Cili Katastr posila informativni dopis o zaplombovani doprucenou postou do Vlastnich Rukou, cili dopis nespadne do schranky prijemce?
  Pokud ,je ucastnik rizeni,cili ten co prodava v aktualni dobu mimo trvalou adresu, znamena to zdrzeni,pokud si ucastnik dopis ve lhute nevyzvedl? Dekuji moc.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   ano, katastr posílá dopis. Pokud si ho nevyzvednete ani do uplynutí lhůty, bere se jako doručený.
   Tedy žádné zdržení nehrozí.
   Hezký den. L.

 2. Nicola Jandásková napsal:

  Dobrý den,
  mohla bych se prosím zeptat, jak dlouho po podpisu kupní smlouvy ji musím dát na katastr? Je to nějak omezené? Zapoměla jsem dát smlouvu na katastr a bojím se, že ted už bude neplatná 🙁
  děkuji za informace

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   obecně není žádný termín, kterým by byl omezen vklad do katastru. Neznám však přesný obsah smlouvy, takže nemůžu potvrdit na 100%. Pokud ve smlouvě není žádná zmínka o tom, kdy a za jakých podmínek se proveden vklad do katastru nemovitostí, neměl by být problém.
   Hezký den, L.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů