Jak se dobrat SPRÁVNÉ ceny nemovitosti a přitom při prodeji NEPRODĚLAT?

Jak se dobrat správné ceny nemovitosti

Určení správné ceny nemovitosti při prodeji? To je pro majitele nemovitostí nejdůležitější a nejzásadnější věc. Je jako na burze cenných papírů. Jsou období, kdy ceny nemovitostí razantně stoupají a jindy zase strmě klesají. Trefit to období vrcholu je často jako věštění z křišťálové koule. Naštěstí pro vás mám několik tipů, jak se dobrat správné ceny nemovitosti v jakékoli době.

Před stanovením správné ceny nemovitosti nezapomeňte na důkladnou analýzu

Mám na mysli analýzu trhu. Věnujte čas tomu, abyste si zjistili co nejvíce informací o cenách nemovitostí ve svém okolí.

Jako základní stavební kámen pro stanovení ceny nemovitosti nám velmi dobře poslouží průzkum realitních serverů. V České republice je nejvíce nabídek nemovitostí na serveru Sreality. A kde jinde tedy hledat ceny nemovitostí podobných té naší?

ALE POZOR! Neberte tyto ceny jako konečné. Tyto nemovitosti se „teprve“ nabízejí. Před podpisem kupní smlouvy ještě ve většině případů dojde ke značnému upravení konečné ceny nemovitosti.

Podívejte se tedy, jaké nemovitosti se ve Vašem okolí nabízí, která z nich je nejvíce podobná té Vaší a ceny si zapište. Dále sledujte technický stav těchto nemovitostí, jestli prošly nějakou zásadní nebo alespoň částečnou rekonstrukcí, jaká je možnost parkování a další náležitosti, které se promítají do ceny nemovitosti.

Jak obstojí Vaše nemovitost v konkurenci?

Nyní je načase porovnat svůj dům, byt či pozemek s nabídkou ostatních podobných nemovitostí. Vypište si všechny „silné a slabé stránky“ své nemovitosti a porovnejte se s konkurencí.

Pro lepší představu uvedu příklad:

Prodáváte byt 3+1 v jedné lokalitě Vašeho města. Na internetu jste našli na prodej podobný byt ve vedlejší ulici. Na rozdíl od Vašeho bytu zde je původní jádro a nového majitele tak bezpochyby čeká rekonstrukce. To je Vaše SILNÁ STRÁNKA.

Oba byty se nacházejí v domě bez výtahu, zatímco konkurenční byt je v přízemí, Váš je ve čtvrtém patře. To je naopak SLABÁ STRÁNKA bytu.

Na jednu stranu papíru si napište všechny silné stránky své nemovitosti a pokuste se je „vyčíslit“.

Zkuste se vžít do role kupujícího. Kdybyste se měli Vy sami rozhodovat mezi těmito dvěma byty, jaká cena by pro Vás byla adekvátní za již zrekonstruovaný byt? Nebylo by lepší pořídit si ten byt před rekonstrukcí a zrekonstruovat sami? Kolik může stát taková rekonstrukce?

Stejně postupujte i se slabými stránkami své nemovitosti a celé to vyhodnoťte. Vychází Vám již nějaká reálná cena?

Nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc!

Jak už jsme zmínily, tak ceny nemovitostí, které se nabízí, nejsou zdaleka konečné.

Majitelé často počítají s tím, že zájemce téměř vždy „zkusí“ nějakou tu slevu. Je to snad takový trend, ale dá se na to spolehnout víc než na předpověď počasí na dnešní den.

Jak se dobrat správné ceny nemovitosti

Je tedy neméně důležité počítat s touto variantou už při prvotním stanovení ceny nemovitosti. Může to být takový Váš trumf v případě, že je zájemce „na vážkách“ a potřebuje ten poslední impuls k tomu, aby se rozhoupal ke koupi.

Nedokážu Vám poradit, kolik procent navíc máte přičíst nebo jak to vyjádřit v penězích. Někdo se spokojí s opravdu symbolickou slevou a je i tak spokojený, jiný zase čeká viditelnější slevu ve výši desetitisíců až statisíců.

V každém případě myslete už při stanovení ceny své nemovitosti na tuto rezervu. Doporučuji Vám to nepřehánět, ale o tom ještě bude řeč. 🙂

Můžete také požádat o pomoc odborníka

Variantou může být požádat o tržní odhad soudního znalce či odhadce. Levnějším řešením je oslovit realitního makléře, který působí v dané lokalitě a má za sebou několik realizovaných obchodů.

Většina realitních makléřů totiž dělá tržní odhady nemovitostí, které sice nemají „kulaté razítko“, ale pro účel prodeje bohatě postačí. Nikoho takového neznáte? Tak „zagooglete“. 🙂

Co nejvíc ovlivní skutečnou cenu Vaší nemovitosti?

Jsou ještě dvě skutečnosti, která razantně sníží skutečnou prodejní cenu Vaší nemovitosti. A jsou to:

1. Necháte se moc ovlivnit vztahem ke své nemovitosti

Každý z nás má ke svojí nemovitosti vypěstované pouto. Ale věřte mi, že kupujícího vážně nezajímá, kolik hodin jste strávili zkrášlování svého hnízdečka, kolik úsilí a peněz Vás to stálo. Je to možná tvrdé, ale je to tak. Kupující chce pouze koupit co nejvýhodněji.

2. ​Prošvihnete dobu, kdy je nabídka na trhu sexy

Kdy je nemovitosti na trhu nejatraktivnější? Když je neokoukaná a na trhu nová. Když zájemce, který hledá své nové bydlení, ji objeví poprvé a zaujme ho. Když pro něj nebude v tuto dobu dostatečně atraktivní z pohledu cenu, těžko ho později zaujme. A to i v případě razantního zlevnění.​

Držím Vám palce, ať zvolíte tu skutečně správnou cenu nemovitosti!

Stanovení správné ceny je první věc, kterou se svými klienty řeším. To je totiž to nejdůležitější pro přípravu plánu, který vede k úspěšnému prodeji nemovitosti.

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů