Přepis družstevního bytu na jinou osobu. Jak na to?

Přepis družstevního bytu

Jak na přepis družstevního bytu na jinou osobu? Je to vůbec možné? Jak dlouho to trvá a kolik Vás to bude stát? Všechny odpovědi na tyto otázky najdete v tomto článku.

Můžu přepsat družstevní byt na jinou osobu?

Na myšlenku napsat článek na téma přepis družstevního bytu mě přivedla paní Marta, která mi položila otázku: „Chtěla bych přepsat svůj družstevní byt na vnučku. Nevím, jestli to vůbec jde a jak to mám udělat, aby to všechno proběhlo v pořádku.“

Není naprosto důležité řešit zde konkrétně bytové spoluvlastnictví a všechny jeho náležitosti. Pokud by Vás to zajímalo blíže, celkem dobře je to popsáno v tomto článku.

Důležité je si uvědomit, že v tomto případě nejste faktickým majitelem družstevního bytu. Tento byt je ve vlastnictví bytového družstva. K družstevnímu bytu máte pouze práva a povinnosti jako člen družstva na základě např. nájmu k družstevnímu bytu.

Přepis družstevního bytu = převod družstevního podílu

Z toho důvodu nejde přímo o přepis družstevního bytu, jak je to u bytu v osobním vlastnictví. O tom jsem psal ve článku o přepisu nemovitosti.

Jedná se o převod práv a povinností k družstevnímu bytu. Z toho vychází, že tento převod neřeší katastr nemovitostí ale bytové družstvo.

Rychlejší vyřízení než přepis bytu v osobním vlastnictví

Pokud chcete přepsat družstevní byt, musí se nový „majitel“ stát členem daného bytového družstva.

Na rozdíl od přepisu bytu v osobním vlastnictví, které řeší katastr nemovitostí, si každé bytové družstvo přepisy družstevních bytů řeší samo. To znamená, že není určena přesná lhůta, do kdy musí přepis proběhnout.

Přepis nemovitosti

Zajímá Vás, co přesně katastr vyžaduje k přepisu nemovitosti?

Nicméně z mojí zkušenosti vždy stačí úřednici z družstva oznámit, že hodláte svůj družstevní byt přepsat a předat ji údaje o novém členovi družstva. Následně s ní domluvit termín, kdy nový člen družstva podepíše smlouvu.

Po podpisu takovéto smlouvy je přepis družstevního bytu prakticky hotový.

Na rozdíl od katastru nemovitostí tedy nečekáte na přepis týdny, ale dokážete to vyřídit za jediný den.

Poplatky za převod práv k družstevnímu bytu

Na bytovém trhu není určena jednotná sazba za přepis družstevního bytu. Každé bytové družstvo si cenu určuje samo. Nicméně byste ji měli najít na webových stránkách družstva. Každopádně se jedná o částku v řádech tisíců.

Pro představu Stavební bytové družstvo v Lanškrouně má stanovenou částku za přepis družstevního bytu ve výši 6.050,- Kč. A patří v mém okolí k těm levnějším.

Všechny tyto informace a poplatky, které klient musí během přepisu uhradit společně řešíme hned při první schůzce. Mám totiž rád férovou spolupráci při které obě strany ihned vědí, co od sebe můžou očekávat. Pokud chcete probrat konkrétně Vaší situaci, objednejte si termín osobní realitní konzultace, která probíhá online a tudíž se nemusíte ani hnout ze svého křesílka 😉

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů