Proč budete při prodeji nemovitosti potřebovat PŘEDÁVACÍ PROTOKOL?

Předávací protokol

Předávací protokol Vám možná přijde jako další zbytečný papír, kterých už máte za prodej své nemovitosti plný šuplík. Navíc už jste z celého toho kolotoče velmi unaveni a chcete jen rychle předat novému majiteli klíče a začít si užívat peněz utržených za prodej svého domova. Ukážu Vám, proč byste rozhodně neměli podcenit právě podpis předávacího protokolu a k čemu Vám bude dobrý.

Proč je předávací protokol je tolik důležitý!

Stejně jako kupní smlouva je také předávací protokol významnou součástí každého prodeje nemovitosti. Pokud již máte podepsanou kupní smlouvu, jistě v ní máte obsažen také odstaveček, ve kterém je uvedeno, kdy a za jakých podmínek bude nemovitost předána novému majiteli.  Jestli Vás teprve podpis kupní smlouvy čeká a hledáte informace, co všechno má být v kupní smlouvě, tak jsem o tom napsal tento článek.

Ale zpět k předávacímu protokolu. Důležitý je z toho důvodu, protože mimo jiné určuje, od kdy za Vaši nemovitost přebírá zodpovědnost nový majitel. Do doby předání za nemovitost zodpovídáte Vy. Pokud by se tedy s nemovitostí něco stalo (např. živelná katastrofa), všechna rizika jsou do podpisu předávacího protokolu jsou na straně původního majitele. A to dokonce i v takovém případě, kdy už je v katastru nemovitostí uveden majitel nový.

Proto vždy klientům doporučuji rušit pojistnou smlouvu až po samotném předání nemovitosti.

Kdy je správný čas na podpis předávacího protokolu?

Velmi záleží na tom, co jste si s novým majitelem odsouhlasili v kupní smlouvě. Jak už z logiky věci vyplývá, oficiálně se nemovitost předává až na konci celého obchodu. Tedy ve chvíli, kdy je na katastru nemovitostí napsaný nový majitel a Vy jako prodávající máte peníze z prodeje již na svém účtu.

Ale stávají se také situace, kdy se obě strany mezi sebou domluví, že předání nemovitosti proběhne až několik dní až týdnů po uskutečnění prodeje. To se děje obzvláště v případech, kdy na sebe navazuje více prodejů a prodávající ještě musí v nemovitosti zůstat, než si dořeší své nové bydlení.

K čemu předávací protokol slouží?

Může se zdát, že podpisem předávacího protokolu a samotným předáním klíčů od Vašeho domova celý proces prodeje nemovitosti končí. Ale ne tak úplně. Ještě je nutné zařídit několik málo věcí. A to například odhlášení se u dodavatelů energií. Zpravidla se jedná o elektřinu, plyn, vodu či odhláška dodávek u bytového družstva („byťáku“).

Předávací protokol

K tomu všemu budete potřebovat právě předávací protokol, protože právě tento dokument obsahuje důležitá data.

Co by v předávacím protokolu rozhodně nemělo chybět?

Jak už Vás jistě napadlo, v předávacím protokolu by neměly chybět stavy jednotlivých měřičů. Samozřejmě kromě toho, kdo komu a co předává. 😉

Proto do předávacího protokolu nezapomeňte uvést číslo měřiče a jeho aktuální stav ke dni předání.

A pokud tento předávací protokol podepíšou obě strany, nevzniknou mezi nimi do budoucna žádné taškařice o nedoplatcích na energiích.

Proto beru předání nemovitosti jako velmi důležitou součást při každém prodeji nemovitosti a všem svým klientům připravuji takový předávací protokol, který je nejenom ochrání, ale který mohou použít i u dodavatelů energií.

Pokud hledáte konkrétnější informace, jak připravit předávací protokol a jak vůbec předat Vaši nemovitost, můžeme se o tom pobavit osobně při realitní konzultaci >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů