Kdo platí provizi realitní kanceláři?

Kdo platí provizi realitní kanceláři

Kdo platí provizi? Tak zněla první otázka ve chvíli, kdy mě oslovili zakladatelé realitního portálu Realitymat.cz. Po mém prvotním překvapení, že zrovna mě osloví někdo z otázkou z realitního trhu a ještě mě považuje za odborníka na danou problematiku, jsme společně strávili příjemný čas a vznikl z toho velmi zajímavý rozhovor nabušený radami ohledně prodeje či pronájmu nemovitosti. Dovolují si část rozhovoru použít a přikládám vám ho k přečtení. 😉

Vše vzniklo otázkou: Co myslíte, kdo skutečně platí provizi realitní kanceláři?

Nejenom mezi prodávajícím a kupujícím, ale hlavně mezi pronajímatelem a nájemcem vždy vzniká zásadní rozpor. Kdo z nich zaplatí provizi realitní kancelář za zprostředkování. Jasně, každý z nás chce ušetřit a navíc se nám často zdá provize nepřiměřeně vysoká. Přečtěte se, co všechno si v provizi kupujete a buďte připraveni na to, kdyby vás snad chtěl makléř z jakéhokoliv důvody „oškubat“. 😉

Na základě toho vznikl příjemný rozhovor. Tady je výtažek toho nej

Proč si majitelé nemovitostí objednávají Vaši službu, jaká mají očekávání a jakou službu pro ně vlastně děláte?

Očekávají ode mě hlavně to, že se nebudou muset o nic starat. Budou se moci věnovat svým „běžným“ věcem a o prodej jejich nemovitosti bude postaráno podle domluveného plánu. Chtějí pouze průběžně dostávat informace, jak prodej postupuje a jaký krok bude následovat.

Sami se prodeji nechtějí věnovat, protože tomu často nerozumí a nechtějí udělat chybu. Soudím podle toho, co mi pak píší v referencích, kde se mnohokrát opakuje, že mohli svůj čas věnovat tomu, co je skutečně baví.

V jednom článku jste uváděl průměrnou cenu prodaných nemovitostí. Můžete k tomu poskytnout další informace jako například průměrný věk lidí, kteří kupují nemovitosti?

Průměrná cena již prodaných nemovitostí v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, ve kterých mám působnost, je na hodnotě 1.280.00,- Kč. Je to naše interní statistika všech prodaných nemovitostí, takže toto číslo je skutečně reálné a odpovídající.

Škála klientů je skutečně pestrá, asi nikoho nepřekvapím informací, že prodávající jsou většinou starší než kupující. Těm, kteří dnes kupují nemovitost je průměrně okolo třiceti let.


Víme, že se specializujete na prodeje, ale jaký je Váš názor na to, kdo by měl platit provizi, pokud jde o pronájem? Ten, kdo si službu objednává nebo nájemník, který se do pronájmu stěhuje?

Nejen u pronájmů by měl provizi vždy platit ten, kdo službu objednává, to je můj názor. U prodejů sice často makléři tvrdí, že provizi přidají k požadované klientově ceně, na což prodávající často slyší, ale provizi tak platí kupující.

Velmi často je požadovaná cena nemovitosti vyšší, než za kolik se skutečně prodá a takových 70% nemovitostí se postupně zlevňuje. Kdo tedy poté platí provizi? Podle mého by to měl být objednavatel. Kupující by měl znát přesnou konečnou cenu, kterou má zaplatit.

Čeho se mohou majitelé nemovitostí vyvarovat, když svěří prodej makléři?

Já vždy všem bez rozdílu říkám, aby si sami vyhodnotili, zda je pro ně lepší věnovat své úsilí a čas něčemu, v čem si nejsou „pevní v kramflecích“. V opačném případě, aby pečlivě vybrali realitního makléře, který se jim o prodej postará. Mohou si udělat takové malé výběrové řízení, pozvat si několik makléřů, vyslechnout si je a poté se pro jednoho z nich rozhodnout.

Důležité však je, aby se rozhodli pouze pro jednoho z nich. Tomu ať dají důvěru na kratší období (2 – 3 měsíce) a sami uvidí. Poté mohou vše vyhodnotit a případně strategii změnit.

Kolik schůzek průměrně děláte, než prodáte nemovitost?

Od té doby, kdy točím videoprohlídky, tak na samotné prohlídky chodí už skuteční zájemci.Odpadají tak  „realitní turisté“, kteří se pouze chodí dívat, jak bydlí ostatní. Většinou je to tak, že třetí až čtvrtá prohlídka rovná se rezervace.

Za tu dobu už vím, že pokud není nemovitost rezervovaná do dvou až tří měsíců, je něco špatně.Bez toho, abychom něco změnili , nemovitost často pak už nezarezervujeme vůbec.

Když se na mě prodávající obrátí, že hledá způsob, jak nejvýhodněji prodat nemovitost, často řešíme,  jak vysoká bude provize. Díky moderním technologiím může být zlomkem ceny, kterou byste běžně hradili. Mrkněte na víc informací >

Celý rozhovor ještě prozradí:

  • jaký je rozdíl mezi prodejem a pronájmem nemovitosti
  • kolik nemovitostí si prodají klienti sami, bez realitní kanceláře
  • kupuje se za hotové nebo spíše na úvěr
  • proč na schůzce s klidným svědomím odmítnu danou nemovitost prodávat

Celý rozhovor si můžete přečíst v tomto odkaze >>>

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře
  1. Anna Pavlasová napsal:

    Nechápu proč musím platit realtku,ve stejné výši jako je nájemné.Zaplatit má ten,co si službu zajistil. Je to vydírání majitelů bytů. Realitka pracuje pro majitele.Děkuji.Pavlasová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů