Prodáváte svoji nemovitost, s novým majitelem jste na vším domluveni a teď vás čeká to zásadní – zajít na katastr nemovitostí a vše oficiálně stvrdit. Jak ale ideálně přepsat nemovitost?
Než se vydáte na příslušný katastr nemovitostí, měli byste si zkontrolovat všechny předchozí kroky:
Pojďme si jednotlivé kroky projít podrobněji.
Nejdůležitější dokument nejenom pro samotný přepis nemovitosti, ale pro celý proces prodeje je kupní smlouva! Pokud máte správně sepsanou kupní smlouvu (co rozhodně nesmí v kupní smlouvě chybět se dozvíte v tomto článku >), stačí Vám řídit se přesně podle daných smluvních podmínek.
Zde bude totiž přesně konkretizováno, kdo a kdy má právo vložit příslušnou kupní smlouvu na katastr nemovitostí. Celý proces prodeje má totiž svůj daný postup a pokud byste přistoupili k přepisu nemovitosti dříve, můžete si zadělat na slušný malér.
Pokud nemáte v kupní smlouvě přesně uvedeno, jaké podmínky musí být splněny ještě než zanesete podklady katastru nemovitostí, tak si pamatujte to nejdůležitější:
Přepis nemovitosti nikdy nemůže nastat dřív, než bude uhrazena CELÁ kupní cena!
Minimálně tuto podmínku byste si tedy měli pohlídat. Zkontrolovat si, že kupující uhradil celou kupní cenu a až následně poté můžete přistoupit k samotnému přepisu vlastnického práva u nemovitosti.
Už teď je Vám naprosto jasné, že prvním dokumentem, na jehož základě vlastně celý přepis nemovitosti probíhá je kupní smlouva. Nezpomeňte na to, že kupní smlouva či jiná převodní smlouva musí být pro potřeby katastru nemovitostí nejenom podepsána všemi smluvními stranami ale zároveň musí být podpisy úředně ověřené.
Pokud tedy máte kupní smlouvu pouze podepsánu, čeká vás všechny ještě cesta na obecní úřad či na jiné místo oznaženo značkou Czech point >
Aby to však nebylo tak jednoduché, tak katastru nemovitostí nestačí pouze kupní a nebo jiná převodní smlouva. Dalším dokumentem, který budete potřebovat je Návrh na vklad do katastru nemovitostí.
Ten můžete využít v papírové podobě přímo na katastru, kde ho ručně vyplníte a nebo si ho předpřipravíte doma. Návrh na vklad najdete zde >
Návrh na vklad musí být podepsaný navrhovatelem. Dobrá správa je, že podpis nemusí být úředně ověřený.
Více informací o tom, co konkrétně je potřeba k přepisu nemovitosti na katastru v tomto článku >
Výběr příslušného katastru nemovitostí se vždy řídí podle nemovitosti. Není tedy důležité bydliště kupujícího ani prodávajícího. Záleží pouze na adrese nemovitosti.
Konkrétní katastr nemovitostí si vyberete zde >
Samotný přepis nemovitosti je vlastně konečným krokem při prodeji nemovitosti. Pokud Vás zajímají kroky předchozí, které se týkají postupu při prodeji od tvorby atraktivního inzerátu přes správné stvrzení podmínek prodeje až po konečné předání nemovitosti, můžete si projít členskou sekci, kde postupně tyto kroky procházíme. Vstup do členské sekce je dnes zdarma a registrovat se můžete zde >