Energetický štítek budovy – vše, co musíte vědět. Jinak hrozí vysoká sankce!

Energetický štítek budovy

Energetický štítek budovy velmi znepříjemňuje život těm z nás, kteří hodlají prodat či pronajmout svou nemovitost. Vše, co musíte vědět o průkazu energetické náročnosti budovy najdete na následujících řádcích.

Povinnost mít energetický štítek budovy ukládá zákon​

Povinnost vzniká díky zákonu o hospodaření energií č. 406/200 Sb. a jeho novele platné od 1.7.2015.​

Co je tedy energetický štítek budovy?​ A k čemu slouží

​PENB je zkratkou průkazu energetické náročnosti budovy. Můžeme si to představit jako takový technický průkaz budovy, který dokládá, jak je daná budova energeticky náročná.

Energetický štítek budovy ukazuje, zda nová či zrekonstruovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. Při prodeji nebo pronájmu slouží zájemci jako hodnota, ze které lze odvodit průměrné roční náklady na užívání budovy. Je to stejné jako se štítky např. na ledničce.

Taky hned víte, kolik bude stát provoz nového spotřebiče.

Kdy ho budu potřebovat? A jak ho získám?

Povinnost zajistit PENB je ze zákona dána stavebníkovi či vlastníkovi budovy a to v těchto případech:

  • ​výstavba nové budovy

– PENB Je součástí projektové dokumentace, bez níž není možné získat stavební povolení, zajišťuje projektant

  • rekonstrukce budovy

– platí i v případě, že již máte PENB, ale rekonstrukcí se změní energetická náročnost budovy

– změnou stávající budovy se rozumí změna více než 25% celkové plochy obálky budovy (nejčastěji výměna oken)

– rekonstrukce např. TOPENÍ – v tom případě je třeba dodržet požadavky na energetickou náročnost budovy pro měněné prvky

  • prodej či pronájem nemovitosti

– prodej budovy či ucelené částí

– pronájem budovy či ucelené části

– prodej bytové jednotky​ (brzy má vstoupit v platnost)

V případě prodeje či pronájmu je vlastník nemovitosti povinen zajistit uvedení ukazatelů náročnosti budovy již při prezentování nabídky v informačních či reklamních materiálech.Energetický štítek budovy

Pro vypracování energetického štítku budovy je nutné oslovit energetického specialistu, kterému bylo vydáno oprávnění zpracovávat PENB ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu. Seznam najdete zde.

Cena za PENB není pevně stanovená, řádově se pohybuje v několika tisících v závislosti na tom, zda se jedná o byt, dům či chalupu.

Jaké jsou sankce?

Právě od 1.7.2015 proběhlo již několik stovek kontrol speciálního úřadu a bylo rozdáno již mnoho pokut.

Státní energetická inspekce je napojeno na státní správu a tudíž pro ní není nic složitého „vytipovat si“ danou nemovitost, která se prodávala a až pět let zpětně ji prověřit.


V případě, že energetický průkaz nebyl předán, vystavuje se majitel celkem vysoké pokutě. U fyzických osob to může být až 100 tisíc Kč, u právnických až 200 tisíc Kč.

Naštěstí existují výjimky, alespoň zatím​

Všeobecně je vzato, že prodává-li se nemovitost, jenž je určena k bydlení, musí být vždy vypracován PENB.

Energetický štítek budovy nemusí být vypracován při splnění podmínky:

  • prodávaná budova je prokazatelně postavena před 1.1.1947 a od té doby nebyla provedena žádná větší změna dokončené budovy a zároveň se prodávající a kupující písemně dohodnou, že PENB nebude opatřen
  • jedná-li se o prodej budovy určené k rekreaci a to pouze v tom případě, kdy je tento objekt užíván pouze část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší než 25% spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání
  • prodává se bytová jednotka a společenství vlastníků nezajistilo PENB, v tom případě lze zatím místo PENB předložit vyúčtování za spotřebu energií (elektřina, plyn a tepelná energie) za danou bytovou jednotku za uplynulé 3 roky

Jednu výhodu to však má. Právě od 1.7.2015 jsou vystaveny hrozbě pokuty kromě majitelů nemovitostí také realitní kanceláře. Proto by vám každý makléř ještě před samotnou prezentací měl podat informace o této problematice a nabídnout řešení.

Svým klientům dokážu často za energetický štítek budovy vyjednat i příznivější cenu. Někdy ho ode mne dokonce dostanou úplně zdarma.

Jestli by Vás tato možnost zajímala a chcete se pobavit o Vaší situaci a říct si o konkrétní řešení prodeje Vaší nemovitosti, tak si stačí vybrat termín, kdy to společně probereme >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů