Daň z příjmu při prodeji – jaké jsou zásadní změny?

Daň z příjmu při prodeji

Pokud se zajímáte o problematiku prodeje nemovitostí, určitě už víte, že se v pandemickém roce 2020 zásadně změnila daňová problematika. S hlavní změnou (zrušením daně z nabytí) úzce souvisí i významná změna u daně z příjmu při prodeji nemovitosti.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti od 1. ledna 2021

Zatímco změna u daně z nabytí podle předpisu 386/2020 Sb. nabyla účinnosti již v září 2020 (konkrétně od 26.9.), všechny změny u daně z příjmu při prodeji jsou účinné až v roce 2021.

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti se zásadně mění v závislosti na zrušení daně z nabytí zejména v části osvobození od daně.

Největších změn se tak dočkal §4 zákona č. 586/1992 Sb. Pokud se nechcete probírat všemi paragrafy, připravil jsem pro vás výtah toho nejdůležitějšího.

Nejdůležitější změny u daně z příjmu při prodeji

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti jako taková se nemění. Stále zůstává jako rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou prodejní. Pokud tedy koupíte byt za 1 milion korun a prodáte ho za 1.200.000,- Kč, musíte přiznat příjem 200 tisíc a ten zdanit.

Konkrétní příklad najdete zde v jednom mém starším článku >

Co se od té doby změnilo?

Změnilo se osvobození od daně z příjmu a to konkrétně časové lhůty. Vlastně jenom jedna, protože podmínka trvalého bydliště zůstala stejná. A to konkrétně 2 roky.

Pokud však v nemovitosti nemáte trvalé bydliště a prokazatelně v ní nebydlíte, osvobození od daně z příjmu při jejím prodeji se Vás týká až po 10ti letech vlastnictví takové nemovitosti. A to je zásadní rozdíl!

Pokud tedy například zdědíte nemovitost, která má hodnotu řekněme 2.000.000,- Kč (tato hodnota je určena posudkem notáře, který vyřizoval pozůstalost), tuto nemovitost nevyužijete a proto ji chcete prodat, musíte při jejím prodeji počítat s daní z příjmu.

Prodáte-li ji dříve než za 10 let od nabytí (právní moc dědictví) za vyšší cenu než 2 miliony, rozdíl musíte přiznat jako příjem a zdanit podle daně z příjmu.

Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti:

  • v předmětné nemovitosti máte minimálně 2 roky trvalé bydliště
  • předmětnou nemovitost vlastníte před jejím prodejem déle než 10 let (dříve 5 let)

Tak vidíte, že na první pohled skvělá věc pro občany (zrušení daně z nabytí) je částečně vykoupena jinou daňovou problematikou a výraznou změnou.

Se svými klienty řeším ihned na začátku spolupráce, jak nás daňová problematika zasáhne a zda máme počítat s daní z příjmu při prodeji, protože jsou to často nemalé a halvně nečekané výdaje. Pokud se chcete pobavit o prodeji konkrétně Vaší nemovitosti, stačí si objednat termín realitní konzultace >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů