Daň z příjmu při prodeji nemovitosti? Napadlo by Vás, že kromě daně z nabytí existuje další poplatek, na který nesmíte zapomenout? Opomenutí této daně Vám dokáže přichystat nemilé překvapení a přitom na ní spoustu prodávajících nemyslí. Kdy musíte daň z příjmu uhradit a kdy jste od ní naopak osvobozeni? Kdy se platí a jak v tomto případě postupovat? A kolik Vás to bude stát?
Říkáte si: „Daně, daně a zase daně…“?
Je pravda, že daňová problematika je při prodeji nemovitosti složitá a někdy nepřehledná. Jasná je daň z nabytí nemovitých věcí, která prochází velkou úpravou.
Každý z nás však platí daň z příjmu. A právě na ní musíte myslet také při prodeji nemovitosti, ač to spolu možná na první pohled nesouvisí.
Jak už název tohoto poplatku napovídá, jedná se o příjem peněžních prostředků. A úředníci na finančním úřadu jsou neúprosní. Každý příjem zkrátka musíte zdanit, abyste se vyhnuli případným sankcím ze strany Ministerstva financí. A že při prodeji nemovitosti příjem vzniká, je věc neoddiskutovatelná.
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti je součástí daní z příjmu fyzických osob (odkaz na článek o DPFO na wikipedii si můžete přečíst zde).
Je stanovena zákonem o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Poplatníkem jsou všechny fyzické osoby, které mají bydliště v České republice nebo se zde obvykle zdržují. Vztahuje se na příjmy i ze zahraničí.
Jelikož při prodeji nemovitosti vzniká pro prodávajícího příjem, je nutné zahrnout tento příjem do příslušného daňového přiznání.
Je důležité zmínit, že ne všechny realitní obchody podléhají dani z příjmu. Jsou totiž situace, kdy daň z příjmu platit musíte a jindy ne. Kdy je příjem osvobozen od daně? A co je vlastně ten příjem?
Příjmem při prodeji je rozdíl částek mezi cenou pořizovací a cenou prodejní. Koupíte-li tedy byt za 1.000.000,- Kč a prodáte ho za 1.500.000,- Kč, máte příjem 500 tisíc korun.
Ale pouze v případě, že tuto nemovitost vlastníte méně než pět let. Nebo jste v této nemovitosti měli alespoň 2 roky trvalé bydliště.
Pan Novák koupil v roce 2013 byt jako investici. Cena bytu byla 900.000,- Kč. Sám bydlí ve svém domě, kde má trvalé bydliště. V roce 2015 chtěla tento byt koupit mladá rodina, která byla ochotná zaplatit cenu 1.200.000,- Kč.
Částka, která v tu chvíli podléhá zdanění, je rozdíl mezi cenou pořizovací a cenou prodejní. Tedy 300 tisíc korun, které jsou brány jako příjem.
Aby pan Novák nemusel platit daň z příjmu při prodeji nemovitosti, musel by byt vlastnit minimálně 5 let. Prodej by tedy přicházel v úvahu až v roce 2018. Byla by možnost byt prodat již v roce 2015, ale pan Novák by po celou dobu musel mít v tom samém bytě nahlášené trvalé bydliště.
V opačném případě bude pan Novák odvádět daň z příjmu ve výši 45 tisíc korun českých.
Tuto problematiku o dani z příjmu řeším se svými klienty hned na první schůzce nebo při první konzultaci. Abychom věděli, s čím můžeme následně počítat a kolik peněz za prodej odvedeme. Je to totiž jedna z velmi důležitých informací pro stanovení správného plánu prodeje. Pokud se chcete také poradit o tomto či jiném tématu, tak si právě teď můžete objednat termín realitní konzultace >