Nejčastější dohady při prodeji domu či bytu vznikají o tom, kdo vlastně platí daň z nabytí nemovitosti. Nechce ji platit ani prodávající ani kupující. A je to logické. Kdo z nás rád a dobrovolně platí? Jenomže povinnost platit daň z nabytí nemovitosti je zřejmá a někdo ji zaplatit musí. Ale kdo?
Daň z nabytí nemovitosti (oficiální název daň z nabytí nemovitých věcí) je majetková daň, která je součástí české daňové soustavy od 1. ledna 2014. Byla zavedena zákonným opatřením Senátu č.340/2014 a nahradila tak do té doby existující daň z převodu nemovitosti.
Daň z nabytí nemovitosti se stanovuje z vyšší částky. Finanční úřad totiž není hloupý 😉
Z toho tedy vychází, že jako příloha k daňovému přiznání daně z nabytí nemovitosti slouží nejenom kupní smlouva, ale také doklad, který určuje tzv. směrnou hodnotu. Může to být znalecký posudek nebo posouzení samotného finančního úřadu dle přílohy č. 2.
I když za poslední měsíce a roky tato daň prošla několika změnami, jedno zůstalo stejné:
Sazba daně z nabytí nemovitosti činí 4%.
Pro lepší představu uvedu příklad:
Prodali jste byt za 1.000.000,- Kč. Ať se to hezky počítá. 😉
V kupní smlouvě je tedy uvedena kupní cena 1 milion korun. Znalecký posudek pro finanční úřad stanovil konečnou cenu 900.000,- Kč.
Vyšší částka je tedy kupní cena a dopočítat 4% z 1 milionu už pro Vás bude hračka. 🙂
Teď si možná říkáte: „Hurá, aspoň ušetřím za odhadce!“ Nechci Vám kazit radost, je nutné být v tomto případě velmi obezřetný.
Finančnímu úřadu sice stačí doložit k daňovému přiznání přílohu č. 2 podle druhu nemovitosti, o kterou se jedná. Ale již několikrát už se mým klientům stalo, že úředníci z „berňáku“ určili směrnou hodnotu nemovitosti mnohem vyšší než byla skutečná kupní cena.
Jednou dokonce pětinásobek – kupní cena 400.000,- Kč, hodnota nemovitosti podle finančního úřadu rovné 2 miliony Kč. Finanční úřad totiž nebere v potaz tzv. opotřebení nemovitosti. Mají pouze určenou částku, kterou vynásobí zastavěnou či jinou plochu.
A chtěli byste platit finančáku 5x víc? 😉
Ještě v roce 2015 to byl prodávající, ale jak už název „daň z nabytí nemovitosti“ napovídá, daň platí KUPUJÍCÍ!
Vlastně ihned na začátku každého prodeje nebo online konzultace řeším s klienty daňovou problematiku, abychom od počátku věděli, kolik bude celý obchod stát. Také potřebujete řešit prodej nemovitosti nebo daňovou problematiku?
A chcete vědět, kolik přesně zaplatíte na daních právě Vy? Pojďme to společně zjistit >