Skutečný příběh: Jak se vymotat ze spárů realitky a konečně prodat

Jak se vymotat ze spárů realitky

Možná se nyní nacházíte ve stejné situaci jako na podzim roku 2012 paní Hana, která chtěla prodat svůj dům, protože na jeho údržbu již neměla sílu. Proto podepsala exkluzivní smlouvu s realitní kanceláří, aby prodej proběhl rychle a bezproblémově. Opak byl však pravdou a přes prvotní sliby realitního makléře se dlouhé měsíce nedělo vůbec nic. A tak se paní Hana začala zajímat o to, jak se vymotat ze spárů této realitky.

Smlouva byla velmi výhodná. Bohužel pouze pro makléře!

Smlouva, kterou paní Hana podepsala, měla platnost na půl roku. Ve smluvních podmínkách bylo však napsáno, že se její trvání automaticky prodlužuje a to o dalšího půl roku.

„Vůbec jsem to zpočátku nevěděla a když jsem to zjistila, začala jsem pátrat po tom, proč tomu tak je a co se s tím dá dělat,“ vyprávěla mi paní Hana na naší první schůzce. „Jenže makléř, se kterým jsem smlouvu uzavírala již pro tuto realitní kancelář nepracuje a všechny jeho zakázky přebral jeho kolega.“

Celá tato patová situace trvala téměř 2 roky. Během této doby nepřivedl ani jeden ze zástupců realitní kanceláře žádného zájemce.

Navíc se zdálo téměř nemožné se ze smlouvy vyvázat. Výpověď musela majitelka odeslat nejpozději 6 týdnů před uplynutím doby platnosti smlouvy. V opačném případě se platnost automaticky prodloužila.

A dovedete si představit tu ochotu zástupců této realitní společnosti k jednostrannému ukončení smlouvy.

Přečtěte si, co rozhodně v exkluzivní smlouvě nepodepisovat!

„Vyhrožují mi vysokou pokutou“

Na první schůzce jsem našel udržovaný rodinný dům s nádhernou zahradou. Jeho majitelka však působila velmi unaveně. A není divu. Snažit se neustále o komunikaci s někým, kdo komunikovat nechce vás dokáže značně vyčerpat.

„Jediné, co mi zatím na tuto situaci řekli bylo to, že se vystavuji riziku pokuty ve výši 200 tisíc. A to si jako důchodkyně rozhodně nemohu dovolit,“ měla paní Hana slzy na krajíčku. „A já už na to nemám sílu, potřebuji dům co nejdřív prodat, protože potřebuje pravidelnou údržbu, kterou ve svém věku prostě nezvládám.“

Jak se vymotat ze spárů takové realitky?

Velmi důležité je zanalyzovat momentální situaci a pořádně si prostudovat podepsanou smlouvu.

Ze smlouvy o zprostředkování (chcete-li exkluzivní smlouvy) vyplývají nejenom povinnosti pro prodávajícího, ale také pro zprostředkovatele. Tedy pro realitního makléře. Zejména v tom, že bude dělat všechny kroky pro to, aby zajistil možnost prodeje nemovitosti.

Zdá se vám, že makléř nedělá nic pro prodej? Tak to máte šanci!

To bylo ostatně i naším hlavní cílem, poukázat na to, že stávající realitní kancelář nečiní vše pro to, aby nemovitost prodala. Jako důkazem je téměř dvouleté čekání alespoň na jedinou prohlídku.

Převod nemovitosti

„Konečně to prodejte, ať mám klid!“

Nastal tedy čas připravit výpověď stávající smlouvy, nastavit plán prodeje, připravit dům k atraktivní prezentaci a spustit rozsáhlou inzerci hned, jakmile to bude možné.

Stačilo 29 dní a měli jsme zájemce!

Plán byl postaven na tom, že musíme nemovitost maximálně zatraktivnit a nabídku masivně zainzerovat tak, abychom pokud možno v prvních týdnech našli zájemce.

Jednoho krásného podzimního dne přijel na prohlídku usměvavý pár, který podle svých slov již dlouho hledá podobnou nemovitost. I když se dům na internetu nabízel téměř 2 roky, oni si ho přes to, že aktivně nabídku sledují, nevšimli.

Na druhé schůzce jsme si plácli a začali ladit další kroky jako zafinancování kupní ceny, úschovu peněžních prostředků a následné předání nemovitosti. „Naším přáním je strávit v domečku již letošní svátky,“ přáli si zájemci.

Přes jisté problémy s financováním jsme termín dodrželi!

Stačil jeden telefonát z banky a zdálo se, že na domeček si bude muset sympatická rodinka počkat a Vánoce bude ještě trávit ve stávajícím bydlišti.

Já ale říkám, že každá zeď se dá zbourat a platilo to i v tomto případě. 😉

Jestli řešíte podobný problém, podívejte se, co pro své klienty dělám a pak se sami rozhodnete, zda mě oslovíte.

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů