Pravidla obchodu jsou jednoduchá. Prodávající věc prodává a požaduje od kupujícího předem dohodnutý finanční obnos za danou věc. Jak to ale udělat, aby obě strany byly spokojené, nehrozila ztráta věci ani peněžních prostředků a celá transakce byla bezpečná? Využijte depozitní účet.
Nákup nemovitosti je z pravidla drahá sranda a do jisté míry i riskantní operace. Jak se ale ochránit, aby ani jedna ze stran nepřišla o peníze? Řešením je využití zvláštního účtu úschovy nezávislé třetí strany.
Je to zvláštní finanční účet, na kterém jsou uloženy peníze po dobu převodu vlastnického práva na nového majitele. Kupující se totiž stává majitelem až v okamžiku zápisu jeho vlastnického práva k dané nemovitosti na katastru nemovitostí.
Obchod s nemovitostmi není jako obchod s běžným spotřebním zbožím. Tady jde o statisíce až miliony a jakákoli ztráta je velmi bolestná. Proto zásadně nesouhlasím s tím, že stačí vložit podepsanou kupní smlouvu na katastr nemovitostí a ihned poté vyplatit kupní cenu prodávajícímu.
Katastr nemovitostí má totiž na převod vlastnického práva 30 dní. A během nich se toho může stát opravdu hodně. Pomineme-li chyby ve smluvní dokumentaci, kvůli kterým může katastr řízení pozastavit (jako třeba v tomto případě), může se jednat o právní vady na nemovitosti, které nemusí být v době vkladu zřejmé, ale mohou nemovitost zatížit právě během převodu vlastnického práva. Takovým případem může být exekuce.
Chrání bezpečnost celé transakce. Můžeme si ho představit jako truhlu, do které ukryjeme celou kupní cenu před vložením kupní smlouvy na katastr nemovitostí a vyndáme je až ve chvíli, kdy je převod vlastnického práva hotový a nemovitost není zatížena žádnou právní vadou.
Podobně je na tom úschova advokátní, kterou některé realitní kanceláře nabízejí také. Ani advokáti však nejsou pojištěni proti zpronevěře finančních prostředků a často slýcháme, že ten a ten advokát utekl s penězi klientů.
V těchto případech, zahrneme-li také úschovu u notáře, se jedná vždy o lidský faktor a je třeba mít důvěru v daného člověka, který s penězi hospodaří.
Jako nejbezpečnější můžeme označit depozitní účet v bance, který je vždy „otevřen“ pouze pro danou transakci a jsou na něm tedy pouze prostředky účastníků obchodu, tedy strana prodávající a kupující.
Vyberete-li si bankovní úschovu, obrňte se velkou trpělivostí. Celá transakce je totiž administrativně velmi náročná a banka si vyžádá mnoho podkladů. Jde přeci jenom o bezpečnost.
Kromě úschovy u realitní kanceláře (cena by měla být zahrnuta již v provizi) budete muset za úschovu peněz uhradit poplatek. Jedná se zpravidla o paušální procentuální poplatek podle uložené částky. Počítejte s částkou v rozmezí 5 až 10 tisíc korun.
Za bezpečnost transakce to však určitě stojí a já 100% doporučuji využít jakoukoli formu depozitního účtu.
Pokud Vás zajímá téma depozitní úschovy podrobněji a chtěli byste to probrat osobně, můžeme si domluvit termín online realitní konzultace >