4 skutečnosti pro PŘEVOD NEMOVITOSTI, které musíte znát!

Převod nemovitosti

Řešíte převod nemovitosti a zajímá Vás, jak dlouho bude samotný převod trvat, kolik Vás to bude stát a jaké dokumenty budete potřebovat, aby nemovitost byla řádně a bez problémů převedena? V tom případě Vám pomohou tyto 4 základní body o převodu nemovitosti.

Jaké jsou jednotlivé druhy převodu nemovitosti?

V první řadě je důležité zdůraznit, že převod může učinit vlastník nemovitosti, případně osoba k tomuto úkonu vlastníkem zplnomocněná. Taková plná moc musí mít určité náležitosti, jinak nebude pro proces převodu uznána.

Nejčastějším druhem převodu nemovitosti je prodej/koupě nemovitosti. Základním dokumentem je v takovém případě kupní smlouva. O nutných náležitostech kupní smlouvy můžete přečíst v tomto článku.

Nemovitost můžete převést také darováním. Pro takový převod je nutná darovací smlouva. Převod darováním se řeší nejčastěji mezi rodinnými příslušníky v přímé linii (manžel/manželka, rodiče/děti atd.). V takovém případě totiž účastníci neodvádí darovací daň a převod bude stát pouze správní poplatky.

Posledním nejčastěji známým způsobem, jak získat vlastnické právo k nemovitosti je dědictví. Dobrá zpráva je, že dědická daň se taktéž neplatí, avšak je nutné počítat s odměnou notáři, který řeší všechny potřebné náležitosti s dědictvím za Vás. Tato odměna je řízena Vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb.

S jakými poplatky počítat při převodu nemovitosti?

Správu databáze všech nemovitostí na území České republiky a jejich vlastníků zajišťuje Český úřad zeměměřičský a katastrální, jehož působnost vykonávají jednotlivá katastrální pracoviště.

Nevíte, pod jaké pracoviště spadá Vaše nemovitost? Najděte si ho nyní.

Správní poplatek za každý vklad do katastru nemovitostí, bez něhož nelze provést změnu vlastníka při převodu nemovitosti, činí 2.000,- Kč.

K tomu je nutné počítat i s dalšími výdaji. Pomineme-li výdaje za advokáta, který vypracuje jednu z listin uvedených výše, vyžaduje katastr nemovitostí na každé smlouvě ověřený podpis všech účastníků. Takové ověření je zpoplatněno částkou 30 Kč za jednotlivý podpis. Při větším počtu účastníků řízení se může jednat až o několik stokorun navíc.

Jak dlouho trvá převod nemovitosti?

Katastr nemovitostí má na zpracování každého vkladu ze zákona 30 dní.

Způsobuje to zejména lhůta, během které katastr nemůže na převodu nemovitosti pracovat. Tato lhůta trvá 20 dní a v tomto období posílají úředníci všem účastníkům oznámení, že obdrželi požadavek na převod nemovitosti. Každý z účastníků tak má právo se odvolat, že s převodem nesouhlasí.

Převod nemovitosti

Poté již záleží na jednotlivém katastrálním pracovišti, jak rychle převod proběhne. Samozřejmě za předpokladu, že jsou splněny všechny náležitosti pro převod.

Počítejte tedy s minimální lhůtou 21 dní!

Jaké dokumenty potřebujete pro hladký převod nemovitosti?

Aby se pracovníci na katastru nemovitostí Vaším převodem nemovitosti vůbec zabývali, musíte mít kromě výše zmíněných listin také formulář s názvem Návrh na vklad a k němu příslušné přílohy.

Tyto a další formuláře najdete na této stránce.

Návrh na vklad je pouze jedním z dokumentů nutných pro hladký převod nemovitosti. O všech nutných podkladech pro katastrální úřad jsem psal v tomto článku >

Nejčastěji s klienty řešíme, jak udělat převod nemovitosti co nejrychleji, nejbezpečněji a také co nejlevněji. Vše totiž souvisí také s tím, jaké daně budete odvádět. Je tedy velmi důležité vše dobře prokonzultovat a projednat správnou strategii.

Také chcete poradit s převodem nemovitosti, tak zůstaňte pohodlně doma ve své křesle a já Vám ukážu, jak to udělat rychle a bezpečně >

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře
 1. Eva Friedrichová napsal:

  Dobrý den , ráda bych se zeptala,teď už jsem napsaná v katastru a co potřebuji mít když to mám dát na Finanční úřad. Stačí mě jen , kupní smlouva? A kolik zaplatím. Děkuji Friedrichová

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den, pokud se ptáte na přílohy k daňovému přiznání k dani z nabytí, tak přílohou je nejen kupní smlouva, ale také znalecký posudek. Případně příloha, díky které Vám vypočítají tzv. směrnou hodnotu nemovitosti. Zapatíte 4% z kupní ceny nebo z té odhadnuté (vždy z té vyšší).

 2. Jana napsal:

  Dobrý den.
  Chci se zeptat, jak nejlépe provést přepis bytu z matky na syna. Je k tomu nejlepší darovací smlouva ? Kde se to provádí, co je k tomu potřeba a kolik se platí, popř. komu ? Děkuji předem za odpověď

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   ano, k tomuto účelu je z hlediska daňové optimalizace nejvhodnější darovací smlouva. Ve vašem případě totiž nepodléhá darovací dani, resp. darovací daň je osvobozena. Poplatek je za darovací smlouvu a dále 2.000,- Kč za vklad do katastru nemovitostí.
   Děkuji za otázku a přeji hezký den.
   =L.

 3. B. Pánisová napsal:

  Dobrý den, manžel chce darovat zahradu / pozemek / mé dceři , chci zeptat kolik bude činit správní poplatek a darovací daň .Děkuji za odpověď. Hezký den.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   správní poplatek bude činit 2.000,- Kč za vklad do katastru nemovitostí. Pokud je Vaše dcera zároveň dcera i manžela, dar přímé příbuzné je od daně osvobozen.
   Hezký den i Vám.

 4. Michala napsal:

  Dobrý den vklad do karastru za nas resi strana kupujicich docetla sem se ze vklad stoji 1000 ale m jim meli dat 2000 mohu se zeptat jestli jento mozne ? Overene podpisy sme platili zvlast

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   článek je starší. V roce 2019 byl správní poplatek 1.000,- Kč, od 1.1.2020 je zdvojnásoben na 2.000,- Kč.
   Proto jste jim dávala 2.000,- Kč, pokud jste tedy nebyli domluveni, že budete platit napůl.
   P.S.: Článek už jsem aktualizoval a nyní je tam správný částka 😉
   Díky za upozornění a přeji hezký den, L.

 5. Iveta napsal:

  Dobrý den,
  dům s pozemkem mích rodičů je přepsaný na mého bratra a sestru, rodiče tam budou nadožití. Kolik celkem bude stát, když bratr se sestrou přepíšou třetinu domu s pozemkem na mě. A jak postupovat? Děkuji

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   nejideálnější varianta je z pohledu daňového zvýhodnění darovací smlouva na podíl. Počítejte s cenou za vypracování smlouvy a návrhu na vklad plus poplatek za vklad do katastru nemovitostí ve výši 2.000,- Kč.
   Hezký den, L.

 6. Honza napsal:

  Dobrý den,
  přítelkyně (zatím nejsme svoji) by potřebovala převést půlku pozemku na mě (abychom byli oba majitelé celé parcely). Jakým nejvýhodnějším způsobem by to šlo ošetřit a jakou případnou daň budu muset odvést ?
  Předem mockrát děkuji Honza

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   vzhledem k dnešním podmínkám a daňové problematice se zdá být výhodnější převod přes kupní smlouvu, kdy nyní nehradí daň z nabytí. V případě darovací smlouvy by se podíl na nemovitosti danil jako příjem 15%.
   L.

  • Barbora Sekaninová napsal:

   Dobrý den jak máme postupovat když je maminka mého muže v nemocnici s přepsáním bytu na něj? Maminka je vlastník a má tam psanou babičku na dožití. Moc děkuji za Vaši odpověď

   • Lukáš Hrdina napsal:

    Dobrý den,
    vždy musí podepisovat vlastník, případně ten, kdo je zplnomocněn pomocí plné moci. Ve vašem případě je to ideální pomocí darovací smlouvy. Věcné břemeno dožití lze smazat pouze se souhlasem oprávněného (babičky) a nebo po doložení umrtního listu.
    LH

 7. Klaudie Kasalova napsal:

  Dobry den ,nedavno mi umrel otec ,ktery jse po smrti me matky znovu oženil,po smrti me matky jsem mu nechala podil po dobu jeho žiti a to stavebni pozemek ,s tim že po jeho smrti to připadne dedici a to jsem ja ,ted jsem se dověděla že v katastru byla uvedena i jeho druha žena ,ktera ma dceru ,a zjistila jsem že pozemek byl převeden na jeji dceru ktera to v součastne době prodala s tim že muj otec mě ubezbečoval ze o prevodu na dceru jeho druhe ženy nic nevi ,byl dlouhodobě važně nemocny a 25.11.2020 umřel ,prosim vas muzete mi poradit a nebo na koho by jsem se mohla obratit aby tato zalezitost byla prosetrena jak k tomu došlo děkuji za odpověd Kasalova.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   informace Vám jistě podá příslušný katastr nemovitostí. Tam zjistíte, kdy a na jakém základě bylo převedeno vlastnické právo, resp. kdy to bylo převedeno na dceru a díky jaké listině (tipuji darovací smlouvu..)
   Jestli však bylo mezi Vámi a otcem vše řešeno pouze ústně, bude složité se něčeho domáhat.
   Klidně mi napište na lukas@realitnikonzultace.cz a dořešíme to osobně.
   L.

 8. Jan kamody napsal:

  Dobry den, moje maminka chce prevest dum s pozemkem na mne, mou sestru bratrance a sestrenici. Da se toto vyresit darovaci smlouvou aby se neplatila dan? Ani nemame v planu delat odhad. Odrazi se majetek na kazdorocnim danovem podani?

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den, z pohledu darovací daně jsou osvobozeny daru mezi příbuznými v přímé linii. Tedy rodiče – děti, sourozenici případně prarodiče. Pokud se jedná o neteře a synovce, již nejsou v přímé linii.
   Poslední otázce nerozumím. Pokud vlastníte nemovitost, každý rok platíte daň z nemovitosti.
   L.

 9. Veronika napsal:

  Dobrý den, jsme tři sourozenci a maminka. Vlastníme nemovitost, kde máme po smrti otce z jeho jedné půlky každý třetinový podíl. Chtěli bychom ty naše třetiny darovat mamince, aby měla vše napsané na sebe. Kolik by prosím, stál převod? Děkuji.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   2 tisíce stojí návrh na vklad do katastru nemovitostí (správní poplatek) plus převodní smlouva. Ve Vašem případě ideálně darovací smlouva.
   Hezký den. L.

 10. Tomáš napsal:

  Dobrý den, na nemovitosti jsme stejným podílem (25%) zapsáni 4 lidé, a já bych chtěl můj podíl prodat. Už jsem našel kupujícího mého podílu a jsme domluvení i na ceně. Rád bych se Vás prosím zeptal co všechno je potřeba k převodu jména na katastru nemovitostí? Jaké dokumenty/smlouvy musím přinést a kdo se musí k tomu dostavit (jen já a kupující, nebo věichni majitelé)? Moc Vám děkuji.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   postup je standardní. Musíte mít nějakou převodní smlouvu (ve Vašem případě nejspíš smlouvu kupní) s úředně ověřenými podpisy všech účastníků, účastníky podespaný návrh na vklad do katastru nemovitostí a uhradit správní poplatek ve výši 2.000,- Kč. Na katastr doručí kdokoliv, dokonce to nemusí být ani účastník převodu.
   Hezký den, L.

 11. Marcela Pivodová napsal:

  Dobrý den,
  manžel mé matky je jediným vlastníkem domu, chtěl by dům přepsat na mě. Jaký je nejjednodušší a nejlevnější způsob? Vlastník není můj otec. Děkuji.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   ve vašem případě bude nejlepší využít kupní smlouvu. V tuto chvíli se neplatí daň z nabytí a při darování byste zaplatila darovací daň (nejste v přímé linii).
   Hezký den, L.

 12. Lada Pařilová napsal:

  Dobrý večer, obracím se na Vás s dotazem, sdílím s přítelem společnou domácnost již 3 roky, financovala jsem rekonstrukci. Přítel je majitel a chtěl by na mně prepsat polovinu tohoto rodinného domu, i se zápisem do katastru nemovitostí. Je to reálné ? Děkuji za odpověď, Pařilová

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   samozřejmě to je reálné. Řešil bych to klasickou kupní smlouvou. V případě darovací smlouvy byste ve vašem případě museli řešit darovací daň.
   Více informací posílám emailem.
   L.

 13. Elen Procházková napsal:

  Dobrý den,
  obracím se na Vás s dotazem. S bratrem jsme zdědili každý polovinu bytu, jak nejlépe provést to, že já bratra vyplatím a byt bude napsaný pouze na mě? (Bratr se vším souhlasí, jen nechceme platit zbytečné peníze za převod)

  Děkuji za odpověď

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den, v této době to je v podstatě jedno, protože se neplatí daň z nabytí nemovitosti. Poplatek za vklad do katastru zaplatíte vždy (2000,- Kč).
   Pokud se jedná o sourozenecký vztah, tak bych doporučil darovací smlouvu.
   Hezký den, L.

 14. Stanislava Šilhánová napsal:

  Dobrý den.Prodala jsem být po matce.Zatím běží lhůta po vložení na katastr(přepis na nového majitele). Bohužel mi vyhrožuje bývalý spolupodnikatel,že převod zastaví.Máme mezi sebou nevýrazné pohledávky.Má na to právo?Děkuji Šilhánová

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den,
   zastavit převod ,ůže pouze účastník převodu. Tedy ten, kdo byl uveden na Návrhu na vklad. Ostatní zastavení/přerušení/zneplatnění je pouze na nařízení soudem. A ten určí, zda na to má právo. L.

 15. Marie Kubátová napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz. Ráda bych darovala byt osobním vlastnictví na jednoho ze tří synů. Zároveň bych nerada, aby se objevil jako vlastník na katastru ještě za mého života a další synové s rodinami mi chodili dělat potíže. Máme komplikované vztahy. Je to možné?
  Předem děkuji za odpověď
  Marie K.

  • Lukáš Hrdina napsal:

   Dobrý den, v takovém případě asi ideální řešit to závětí. Darovací smlouva by musela být podepsána za vašeho života a pokud by ji syn vložil do katastru až po vaši smrti, stejně by to muselo jít přes notáře, který by to zahrnul do dědictví.
   Jiná varianta mě v tuto chvíli nenapadá.
   LH

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů