Od roku 2014 měli spoluvlastníci v případě záměru prodeje svého podílu jednu jistotu. Nemuseli svůj podíl na společné věci nabízet ostatním spoluvlastníkům, kteří tak dostali možnost využít předkupní právo. Což bylo někdy složité a zdlouhavé. Klidné časy však končí. V roce 2018 se totiž předkupní právo vrací v plném rozsahu.
Předkupní právo je právo oprávněné osoby požadovat, aby při záměru prodeje podílu na nemovité věci byl tento podíl nejprve nabídnut ke koupi této osobě. Zní vám to složitě? Tak to zjednodušíme.
Představte si, že na základě dědictví vlastníte spoluvlastnický podíl na rodinném domku po babičce. Jelikož je dům na druhé straně republiky a Vy s určitostí víte, že ho nebudete využívat, rozhodnete se tento podíl prodat.
V takovém případě však musíte tento podíl nejprve nabídnout k odkupu všem spoluvlastníkům, kteří tak mají možnost využít předkupního práva. Pouze v případě, že toto právo nevyužijí, můžete svůj podíl nabídnout jiným zájemcům.
Jestli chcete jít v této problematice více do hloubky, doporučuji si projít tento článek o předkupním právu.
Z mého pohledu to značně zkomplikuje prodej minimálně v těchto třech oblastech:
Vzhledem k tomu, že oprávněný (tzv. „předkupník“) má podle nového občanského zákoníku právo na učinění rozhodnutí, celou transakci to může značně protáhnout.
Jak dlouho se může oprávněný o koupi rozhodovat? Je to ještě složitější než dříve, kdy stačilo „pouze“ vyzvat předkupníka, zda využije předkupního práva či ne.
Dnes musíte nejprve podepsat kupní smlouvu se zájemcem a až poté učinit předkupníkovi/předkupníkům nabídku.
Ti mají ze zákona 3 měsíce na to, aby překupní právo využili a případně uhradili kupní cenu uvedenou v kupní smlouvě.
Už z výše napsaného vyplývá značná složitost v podkladech. Jako prodávající budete mít povinnost dojednat vše se zájemcem, podepsat s ním kupní smlouvu a až poté všem spoluvlastníkům nabídnout využití předkupního práva.
V případě kladného vyjádření jednoho z nich (a můžete čekat skutečně dlouho!) je podepsaná kupní smlouva se zájemcem anulována, protože ze zákona vyplývá nahrazující povinnost předkupního práva.
V takovém případě bude velmi zajímavé, jak se na to bude tvářit financující banka, u které bude zájemce mít povinnost vyčerpat úvěr podle úvěrové smlouvy.
Zájemce tak celé 3 měsíce nebude mít jistotu, že koupě nemovitosti podle podepsané kupní smlouvy skutečně proběhne.
Myslíte si, že se do takového obchodu zájemci jenom pohrnou? 😉
Ale snad jsem pouze moc pesimistický a vše bude dotaženo do nejmenších detailů. Nakonec čas ukáže, jak to bude probíhat v praxi.
Jistotou je pouze zatím jen to, že předkupní právo se nám od 1. ledna 2018 vrací!
Asi se právě teď ptáte, jestli se Vás předkupní právo týká.
V případě, že vlastníte byt v bytovém domě, kde nejsou rozdělené bytové jednotky (nemá každý byt své číslo) a jedná se tak pouze o podílové spoluvlastnictví, tak se Vás předkupní právo týkat bude.
Nebo se k Vaší bytové jednotce váže podíl na garážovém stání v suterénu bytového domu, potom se předkupní právo týká právo toho garážového stání. A to je obzvlášť v některých městech díky nedostatku parkovacích míst velmi žádaná věc.
Nebo vlastníte dům, který je na pozemku jiného vlastníka (města nebo jiné právnické či fyzické osoby), musíte při prodeji domu nejprve nabídnout jeho odkup oprávněným.
Případ dědictví a prodej podílu jsme už zmínili.
Jistě budou další situace, kterých se bude předkupní právo týkat, ale důležité pro nás je, že předkupní právo se vrací a opět bude mnohým prodávajícím ztrpčovat život. 🙁
Aktuální informace týkající se předkupního práva v roce 2020 najdete zde >
Chápu, že jsem mnohé z vás vyděsil administrativní masáží, která vás čeká v případě prodeje nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví. Musíme tuto situaci brát takovou jaká je. Jestli se vám do toho úplně nechce a děsíte se z představy hromadného papírování a vyřizování, obraťte se s tím na mě. Všechno probereme a vybereme tu nejideálnější variantu pro Váš prodej!