Jak elegantně vyřešit EXEKUČNÍ PŘÍKAZ K PRODEJI nemovitosti

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Když slyšíme toto spojení, možná nás napadne, že se nás to netýká a ani nikdy týkat nebude. Každý z nás se však můžeme dostat do takové tíživé situace a často to může být chybou někoho jiného. Když už se do takové patového stavu dostaneme, jaké řešení zvolit, aby to pro nás bylo co nejméně bolestivé?

Co je exekuční příkaz k prodeji nemovitosti?

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti je listina, kterou vydává soudní exekutor k zajištění pohledávky povinného. Smyslem tohoto rozhodnutí je zpeněžení nemovitosti v dražbě a uspokojení tak dluhu vůči oprávněnému.

Na listu vlastnictví nemusí být pouze jeden exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. Může jich být více.

Exekuční příkaz k prodeji je pomyslným vrcholem celého procesu exekuce. Ten je poměrně složitý a je důležité si uvědomit, že k samotnému exekučnímu příkazu k prodeji nemusí vůbec dojít, pokud dlužník dostatečně řeší s exekutorem formu zpeněžení pohledávek. Což se však bohužel moc často nestává!

Kdyby Vás tato problematika zajímala hlouběji, doporučuji si projít webové stránky Exekutorské komory.

Jak zabránit při exekučním příkazu samotné dražbě?

Asi je Vám více než jasné, že dražba nemovitého majetku je výhodná spíše pro stranu kupující než pro samotného prodávajícího. Může se stát a dost často se také stává, že se nemovitost vydraží za cenu nižší než je skutečná pohledávka. A dlužníkovi to nevyřeší celou situaci a dluh mu zůstává i přesto, že již přišel o svoji nemovitost.

Je tedy hlavně v jeho zájmu vyřešit celou situaci ještě dřív než bude zahájena samotná dražba.

Pojďme se podívat na jeden skutečný příběh, jak se nám to podařilo. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivé téma, jsou všechna data o tomto obchodu změněna. Předem děkuji za pochopení. 😉

I když předpokládám, že zainteresovaní se v tom stejně poznají.

„Chci si vše vyřešit a začít znovu“

Jednoho dne mi zazvonil telefon a na druhé straně byl pán v pokročilém věku. Společně s bratrem vlastnili vesnický domek se zahradou. Díky bratrovi byl podíl na nemovitosti zatížen 3 exekucemi a 3 exekučními příkazy k prodeji nemovitosti.

Ani jeden z vlastníků na tom nebyl finančně tak dobře, aby veškeré exekuce vyplatil. „Já to za bratra platil nehodlám a on se k tomu nemá. Respektive nepracuje a tudíž to nemá z čeho vyplatit,“ povídá mi pan Josef na první schůzce. „A já se chci odsud odstěhovat a začít znovu, s čistým štítem. Bojím se, že přijdeme o celý dům a to nechci dopustit.“

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti může být pouze na podíl

A to byl právě náš případ. V nejhorším případě tedy hrozilo, že by bratrův vlastnický podíl šel do dražby. Ale kdo z nás by chtěl bydlet v domě s někým úplně cizím, že? 😉

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Zmapování situace a vyčíslení exekucí

Prvním úkolem bylo kontaktovat exekutory a zjistit přesnou částku celkové pohledávky. Když jsme si potvrdili, že prodej nemovitosti pokryje dluhy, pustili jsme se do akce. Protože hrozilo, že na nemovitost může být v brzké době uvalena další exekuce v celkem závratné výši, nebylo na co čekat.

Za pár dní bylo vyřešeno a exekuční příkazy k prodeji byly staženy

Podařilo se nám rychle najít zájemce o nemovitost, který byl ujištěn, že je v našem zájmu převést vlastnické právo bez jakékoliv právní vady. Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti majiteli stejně nedovoluje nakládat se svým majetkem. Takže jiná varianta nepřicházela v úvahu.

Exekuce byly řádně vyplaceny a celá nemovitost převedena na nového majitele

V takovém případě je nutné počítat s tím, že exekutoři pracují rychle. Ale jen v případě, než dlužníka „chytnou do spárů“. Poté už od nich žádné sprinty nečekejte. 🙂

Nám se však podařilo vše vyřídit během jediného dne a pak už nám zbývalo pouze čekat, až katastr nemovitostí přepíše vlastnické právo na nového majitele.

A to se nakonec podařilo. Nový majitel má svoji vysněnou nemovitost, pan Josef peníze za svůj podíl a mohl si tak v klidu vyřešit nové bydlení a podle svých slov „mohl začít znovu“.

Důležité je situaci řešit

Podle svých zkušeností mohu s klidným svědomím tvrdit, že nejdůležitější při jakémkoli problému s exekucemi je ŘEŠIT TO!

A to přes to, že taková situace je velmi choulostivá a rozhodně se tím nemůžeme chlubit.

Máte Vy sami nějakou podobnou zkušenost? Napište mi do komentářů, jak jste ji vyřešili.

Klienti se na mě často obrací až ve chvíli, kdy exekuce spěje do dražby a proto je potřeba konat velmi rychle. V takovém případě je nutné využít všechny dostupné nástroje pro rychlou akci.

Také Vás trápí exekuce, tak na nic nečekejte >>>

Již 8 rokem zjednodušuje lidem život při prodeji nemovitosti, aby prodali RYCHLE, BEZPEČNĚ a za co NEJVYŠŠÍ cenu. Své rady publikuje zdarma na blogu, je autorem několika eBooků, které pomáhají prodávajícím zorientovat se na realitním trhu. Je zakladatelem a autorem prvního online kurzu pro samoprodejce, kteří z osobních důvodů nechtějí pro prodej své nemovitosti využít služeb realitních kanceláří. Jako první realitní makléř v České republice poskytuje svoje rady prodávajícím formou online konzultací a pomáhá jim, aby prodali rychle, za co nejvyšší cenu a hlavně bezpečně.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů