Není to tak dlouho, co jsem dostal otázku: „Pořídil jsem si byt na hypotéku a teď ho potřebuji prodat. Jde to?“. Financovat koupi nemovitosti hypotečním úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření je dnes vcelku běžná věc. Ale jak postupovat, když tuto nemovitost potřebuji prodat a to z jakéhokoli důvodu? Jak tedy prodat byt či dům s hypotékou?
Nutno podotknout, že všechny bankovní ústavy jsou na tuto situaci v dnešní době připraveny a umějí ji řešit. Proto v tom nehledejte žádný problém. Je nejprve potřeba si uvědomit, zda jsme s bankou byli nuceni podepsat zástavní smlouvu a tudíž máme omezené vlastnické právo. Katastrální úřad to označuje jako zástavní právo smluvní.
Jestli si nejste jisti, zda na nemovitosti máte zástavní právo, jednoduše si to dohledejte v nahlížení do katastru nemovitostí.
V mnoha případech se totiž stává, že i zájemce o Váš byt či dům ho bude chtít financovat formou úvěru a tudíž i jeho financující banka po něm bude požadovat zástavu dané nemovitosti. A toto je potřeba řešit s bankou, bez jejího souhlasu svůj byt prodat nemůžete.
Téměř každý „problém“ má řešení a tak je tomu i v našem zmiňovaném případě. Klíčová je komunikace s oběma bankami. Banku, od které chcete zrušit zástavní právo, musíte vyzvat k tomu, aby k určitému datu vyčíslila zůstatek na Vašem úvěrovém účtu a vyjádřila Vám souhlas se stažením zástavy. Jedná se z pravidla o dokument s názvem Potvrzení o zůstatku úvěru pro účely předčasného splacení.
Poté může banka kupujícího vložit „svoji“ zástavu a uvolní finanční prostředky. Důležité je, že v tuto chvíli víte, kolik musíte zaplatit svojí bance a že můžete svůj byt prodat i s hypotékou.
Samozřejmě tušíte, kolik byla Vaše hypotéka a kolik asi ještě musíte splatit. Teď už to však víte přesně do halíře. A podle toho také můžete stanovit cenu nemovitosti. Více o tom, jak správně nastavit cenu nemovitosti se dočtete v tomto článku.
Celý proces se může zdát poměrně složitý a je to vždy individuální, záleží na okolnostech, na bance atd. Podstatné je dodržet termín vyčíslení a uhradit požadovanou částku na uvedený úvěrový účet.
V takovém případě prodávajícímu jeho banka zašle dokument, který se nazývá kvitance.
Tuto kvitanci je nutné doručit na příslušný katastrální úřad, který na základě této listiny zruší zástavní právo na nemovitosti.
Ideální doba na předčasné splacení úvěru je fixní období. Skutečnost je ovšem ve většině případů jiná a málokdy se trefíme právě do tohoto období. Proto je nutné počítat s tím, že banka si připočte ke zbývající částce úvěru další poplatky za předčasné splacení.
Mimo to se za každý dokument vložený na katastrální úřad platí poplatek ve výši 2.000,- Kč. Je proto vhodné s tím již od začátku počítat.
Není to tak dávno a přesně tuto situaci jsme s klienty řešili. Přebral jsem na sebe kompletní komunikaci s bankami. Od banky, která měla na bytě zástavní právo jsme získali vyčíslení a jelikož byl obchod financován v hotovosti, jenom jsme peněžní prostředky z úschovy převedli na úvěrový účet.
Po nějakém čase přišlo z banky potvrzení o zániku zástavního práva, které jsme doručili na katastr nemovitostí. A dnes již kupující spokojeně bydlí v bytě bez omezení. Nejste-li si jistí, jak to udělat, podívejte se na služby, ze kterých si vyberete pouze takovou, kterou skutečně využijete >>>